Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego z wizytą w Chinach

24.10.2016 - 12:44 aktualizacja 24.10.2016 - 12:44
Redakcja: admin

Przedstawiciele Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego wezmą udział w organizowanym w Kantonie (Chiny) seminarium naukowym „Spotkania Polonistyk Trzech Krajów”. Do Chin udadzą się: prof. dr hab. Jolanta Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, prof. zw. dr hab. Adam Dziadek – prodziekan ds. rozwoju naukowego Wydziału Filologicznego, dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch – prodziekan ds. promocji i współpracy z otoczeniem Wydziału Filologicznego, dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak – kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, dr hab. Aleksandra Achtelik – wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz dr hab. Filip Mazurkiewicz z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego. Wizyta trwać będzie od 2 do 10 listopada 2016 roku.

Seminarium jest integralną częścią prowadzonego na Uniwersytecie Śląskim projektu „Polonistyka na początku XXI wieku. Diagnozy – koncepcje – perspektywy. Badania inter- i transdyscyplinarne” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ośrodki polonistyczne w Chinach, Korei Południowej i Japonii są jednymi z największych i najintensywniej działających, a aktywność ich reprezentantów w sposób istotny wpływa na kształt badań polonistycznych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Seminarium, w którym wezmą udział naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego oraz reprezentanci polonistyk dalekowschodnich, jest jednym z najważniejszych elementów prowadzonego projektu, zakłada bowiem wymianę myśli naukowej oraz pracę nad wspólnymi projektami badawczymi. Poloniści z UŚ od wielu lat współpracują z polonistami z Seulu w Korei Południowej (HUFS), Tokio (TUFS) i Sapporo (University of Hokkaido) w Japonii oraz Pekinu (PUJO), Shenyangu (NEU) i Kantonu (GDUFS) w Chinach, prowadzą wspólne badania, wydają wspólne publikacje, organizują wspólne konferencje, organizują wykłady dla studentów.

W czasie wizyty w Chinach językoznawcy, literaturoznawcy i kulturoznawcy wezmą udział w konferencji, podczas której wygłoszą referaty i poprowadzą seminaria dyskusyjne oraz podejmą rozmowy na temat dalszej współpracy z polonistyką w Kantonie. Biblioteczka kantońskiej polonistyki wzbogaci się o publikacje pracowników Uniwersytetu Śląskiego wydane przez Wydawnictwo UŚ oraz o podręczniki i pomoce dydaktyczne do nauczania języka polskiego jako obcego, które zostały przygotowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ. Prof. dr hab. Jolanta Tambor zasiądzie w jury II Ogólnochińskiego Konkursu Krasomówczego w Języku Polskim, którego Uniwersytet Śląski jest współorganizatorem (wraz z Ambasadą RP w Chinach, Instytutem Polskim w Pekinie oraz Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza). Jedną z głównych nagród w konkursie jest bezpłatne uczestnictwo w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej UŚ ufundowane przez JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka, drugie i trzecie miejsca zostaną uhonorowane książkami autorów UŚ. Przedstawiciele uczelni spotkają się również z konsulem RP w Hong Kongu Mirosławem Adamczykiem.