Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Złoty medal z wyróżnieniem dla naukowców z UŚ

14.10.2016 - 15:03 aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego otrzymał złoty medal z wyróżnieniem przyznany za rozwiązanie „Sposób otrzymywania modyfikowanych poliestrów, zwłaszcza poliwęglanu, o właściwościach antybakteryjnych, stosowanych w druku przestrzennym”. Medal wręczono podczas odbywającej się od 10 do 12 października 2016 roku dziesiątej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2016, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalistów.

Twórcami rozwiązania są pracownicy i doktoranci Instytutu Nauki o Materiałach, Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W skład interdyscyplinarnego zespołu wchodzą: dr Andrzej Swinarew (UŚ), dr hab. inż. Zbigniew Grobelny (UŚ), dr hab. Krzysztof Jasik (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), dr Hubert Okła (UŚ), Beata Rozwadowska (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), Grzegorz Nowicki (UŚ), mgr Tomasz Flak (UŚ), mgr Jadwiga Gabor (UŚ), mgr Marta Łężniak (UŚ) i Beata Swinarew (Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników).

Zaproponowane przez naukowców rozwiązanie stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na materiały do druku przestrzennego, które posiadają właściwości antybakteryjne, są odporne na działanie wysokich temperatur i promieniowania UV, zwłaszcza mieszanek poliestrowych – poliwęglanowych. Zaprezentowany podczas wystawy IWIS 2016 sposób otrzymywania modyfikowanych poliestrów cieszył się dużym zainteresowaniem firm zajmujących się drukiem przestrzennym. W niedługim czasie rozpocznie się komercjalizacja tego rozwiązania.

Dylom za rozwiązanie „Sposób otrzymywania modyfikowanych poliestrów, zwłaszcza poliwęglanu, o właściwościach antybakteryjnych, stosowanych w druku przestrzennym”

return to top