Zmarł doc. dr Adam W. Jarosz – profesor honorowy UŚ

06.06.2020 - 15:26 aktualizacja 08.06.2020 - 21:11
Redakcja: AJS
Tagi: odeszli od nas

Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci doc. dr. Adama W. Jarosza – profesora honorowego Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Adam W. Jarosz był historykiem literatury polskiej, biografistą, bibliografem i edytorem, długoletnim nauczycielem akademickim (UJ, WSP w Katowicach, UŚ), organizatorem bibliotekoznawstwa uniwersyteckiego na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim (w latach 1973–1991), historykiem literatury staropolskiej i piśmiennictwa regionalnego, redaktorem „Materiałów do księgi życiorysów ludzi kultury literackiej Zagłębia Dąbrowskiego”.

Kierował Zakładem Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego (od 1974 roku), a później Zakładem Nauk Pomocniczych Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (od 1990 roku). Funkcję wicedyrektora Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej objął w 1991 roku, natomiast od października 1994 roku pozostawał na emeryturze. W 2007 roku wydał tom „W Trójkącie Przemszy. Z Krakowa na Śląsk i do Zagłębia Dąbrowskiego”, przynoszący wiele faktów z dziejów Uniwersytetu Śląskiego i polonistyki katowickiej.

Tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Śląskiego otrzymał w 2014 roku.

Msza św. żałobna odbędzie się w środę 10 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej 9. Złożenie prochów Zmarłego do grobu rodzinnego w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim nastąpi w późniejszym terminie. Rodzina prosi o nieprzynoszenie kwiatów.

Znicz

Fot. unsplash.com