52-lecie Radia Egida

19.11.2021 - 14:28 aktualizacja 16.03.2022 - 12:23
Redakcja: wc-a

21 listopada 1969 roku swoją działalność rozpoczęło Studenckie Studio Radiowe Egida, które jest rozgłośnią Uniwersytetu Śląskiego.

Od początku swej aktywności ramówka stacji obejmuje audycje dotyczące muzyki, kinematografii, teatru czy sportu oraz programy publicystyczno-informacyjne. Radio Egida współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi regionu, informując o organizowanych przez nich wydarzeniach. Audycje nadawane są przez cały tydzień – od poniedziałku do niedzieli – i można ich słuchać za pośrednictwem strony internetowej radia. Stacja tworzy również podcasty, które są dostępne na platformie Soundcloud.

Obecnie redaktorem naczelnym radia jest Tomasz Stankiewicz. Od początku istnienia Egida ma swoją siedzibę na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie w Domu Studenta nr 1 przy ul. Studenckiej 15. Bogate zaplecze stacji obejmuje salę audytoryjną, studio nagraniowe, a także muzeum z licznymi materiałami archiwalnymi.

Swoją karierę dziennikarską w Radiu Egida rozpoczynali m.in. Kamil Durczok czy Marek Czyż. Związani z nim byli także Jarosław Juszkiewicz i Piotr Baron.

Z okazji 52. urodzin rozgłośnia będzie publikować archiwalne nagrania na swoim facebookowym profilu. Pierwszym udostępnionym materiałem jest „Rozmowa z byłymi pracownikami SSR «Egida» z okazji XV-lecia Radia”.

Podświetlony napis „on air”. Na pierwszym planie widoczny mikrofon

fot. Fringer Cat | Unsplash