Dr Monika Glosowitz nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej

04.11.2020 - 11:46 aktualizacja 16.03.2022 - 12:07
Redakcja: OO
Tagi: literaturoznawstwo, osiągnięcia

Dr Monika Glosowitz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka za monografię pt. „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet” (Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019).

Lewy cudzysłów

Monika Glosowitz w znakomity sposób zrekonstruowała całą mapę strategii pisarskich w poezji kobiet lat dziewięćdziesiątych i pierwszych lat XXI wieku. Mamy tutaj opis choroby (z jej formułami nawrotu) na przykładzie Joanny Lech, maszynerię traumy i wstydu rozpisaną poprzez czułą lekturę Justyny Bargielskiej, anatomię „miłości zapożyczonej” Marty Podgórnik, analizę „pracy afektywnej” w późnym kapitalizmie Kiry Pietrek i wiele innych brawurowych lektur i interpretacji.

Szymon Wróbel, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

Dr Monika Glosowitz – badaczka literatury, krytyczka literacka, pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikowała m.in. na łamach „Central Europe”, „Czasu Kultury”, „Śląskich Studiów Polonistycznych” oraz „Tygodnika Powszechnego”. Tłumaczyła teksty Michela Foucaulta, Rosi Braidotti, Sary Ahmed i Luce Irigaray. Doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i gender studies obroniła w Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie w Oviedo.

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka). Laureatką pierwszej z nich w tym roku została poetka Krystyna Miłobędzka. Wyniki w drugiej kategorii zostaną ogłoszone 20 listopada 2020 roku.

Dr Monika Glosowitz

Dr Monika Glosowitz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego | fot. archiwum dr M. Glosowitz