Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

16. urodziny maskotki Uniwersytetu Śląskiego USiołka

30.10.2017 - 10:22 update 05.11.2019 - 11:18
Editors: admin

2 listopada 2017 roku osioł domowy Michał zamieszkujący Śląski Ogród Zoologiczny obchodzi swoje szesnaste urodziny. Z tej okazji o godz. 10.00 przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego odwiedzą go w chorzowskim ZOO, by przekazać mu kosz pełen ulubionych przysmaków – jabłek i marchewek.

Od 1 sierpnia 2009 roku Uniwersytet Śląski jest opiekunem osła domowego Michała, nazwanego USiołkiem. Pomysł adopcji mieszkającego w ZOO osiołka był odpowiedzią na inicjatywę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, który poszukuje sponsorów dla mieszkających tam zwierzaków. Spośród wielu zaproponowanych podopiecznych za najbardziej wdzięcznego podopiecznego uznany został osiołek.

W grudniu 2009 roku ogłoszony został konkurs na projekt maskotki wzorowanej na osiołku. Autorem zwycięskiej pracy była Justyna Mikusz, studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie. Na podstawie jej pracy stworzony został oficjalny wizerunek USiołka, który wykorzystywany jest w promocji śląskiej Alma Mater. Wyprodukowane zostały breloczki, a także miękkie pluszaki, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i pracowników. Maskotka USiołka pojawia się również przy okazji niektórych wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Śląskim.

USiołek

return to top