W roku akademickim 2017/2018 przypada 40-lecie istnienia Uniwersytetu w Le Mans – uczelni partnerskiej, z którą Uniwersytet Śląski współpracuje od wielu lat, prowadząc wspólne badania naukowe, a od dziesięciu lat wspólne studia z nanofizyki.
Z okazji jubileuszu 40-lecia, które zostało połączone z 30-leciem istnienia programu Erasmus, od 12 do 14 października 2017 roku na Uniwersytecie w Le Mans zorganizowane zostały „Dni Międzynarodowe”, w których uczestniczyło kilkadziesiąt osób m.in. z Maroka, Tunezji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kamerunu, Ukrainy, Bułgarii, Indonezji oraz z Polski. Uniwersytet Śląski reprezentowała delegacja w składzie dr hab. Artur Chrobak oraz dr Anna Bajorek z Instytutu Fizyki.
Podczas „Dni Międzynarodowych” każda z uczelni zaprezentowała swój potencjał dydaktyczno-badawczy na stoiskach reklamowych lub w trakcie sesji wykładowej poświęconej współpracy międzynarodowej, w tym w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzania kliku wydziałów Uniwersytetu Le Mans, w tym zlokalizowanych w Instytucie Molekuł i Materiałów laboratoriów: Laboratorium Akustyki oraz Laboratorium Informatyki.
W konferencji udział wzięli także studenci, wśród których znalazły się dwie osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: mgr Mateusz Weis – absolwent polsko-francuskich studiów z nanofizyki, a obecnie student studiów doktoranckich w trybie co-tutelle oraz Pierre Kermagoret – student II roku nanofizyki na Uniwersytecie w Le Mans, który w ubiegłym roku akademickim odbył staż w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki UŚ w ramach polsko-francuskich studiów z nanofizyki.
Zorganizowane przez grupę współpracowników zastępcy rektora ds. współpracy międzynarodowej prof. Éliane Elmaleh „Dni Międzynarodowe” miały na celu promocję mobilności międzynarodowej. Stały się ponadto okazją do nawiązania współpracy i integracji partnerów współpracujących z Uniwersytetem w Le Mans.
Uczestnicy „Dni Międzynarodowych” na Uniwersytecie w Le Mans
Foto: Uniwersytet w Le Mans