8 czerwca 1968 roku rozporządzeniem Rady Ministrów został utworzony Uniwersytet Śląski w Katowicach. Powstał z połączenia filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach jako dziewiąty uniwersytet w Polsce.
Rocznicę utworzenia uczelnia obchodzi tradycyjnie koncertem akademickim organizowanym już po raz dwudziesty pierwszy z okazji święta uniwersytetu. Uroczysty koncert odbędzie się w sobotę 10 czerwca o godz. 17.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Z okazji 49. urodzin uczelni zorganizowana została również wystawa zatytułowana „Grafika z Cieszyna”, której kuratorem jest prof. dr hab. Józef Knopek. Ekspozycja prezentująca dorobek artystyczny studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Artystycznego zainauguruje działalność Strefy Sztuki utworzonej w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego. Wernisaż rozpocznie się 8 czerwca 2017 r. o godz. 12.00.
Święto uczelni to także okazja do wspomnień. Na początku działalności Uniwersytet Śląski liczył niemal 6 000 studentów (na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych). Od tamtej pory dynamicznie się rozwija, stawiając na ideę uczenia się przez całe życie i innowacyjne interdyscyplinarne kształcenie ukierunkowane na potrzeby studentów oraz wykorzystujące najnowsze technologie i sposoby nauczania. Obecnie kształci prawie 25 000 studentów i doktorantów, a od początku istnienia uczelni jej mury opuściło prawie 250 000 absolwentów.
Rozpoczynając działalność Uniwersytet Śląski kształcił studentów na czterech wydziałach, dziś jest ich dwanaście – rozmieszczonych w czterech miastach: Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu. Oferuje obecnie studia na 75 kierunkach oraz 228 specjalnościach i jest jedną z największych jednostek edukacyjnych na Śląsku.
Innowacyjne rozwiązania i nowe metody badawcze wypracowane na uczelni otwierają możliwość nawiązywania współpracy środowiska akademickiego ze środowiskiem samorządowym i biznesowym. Wysoki poziom badań naukowych i jakości kształcenia potwierdzają m.in. kategorie przyznane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ostatniej ocenie parametrycznej jednostek naukowych oraz przyznanie Centrum Studiów Polarnych, którego jednostką wiodącą jest Wydział Nauk o Ziemi, statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego KNOW. W tym roku uczelnia uzyskała również zgodę na korzystanie z logo Komisji Europejskiej „HR Excellence in Research”, tym samym znalazła się w gronie ponad 40 instytucji w Polsce zapewniających badaczom najlepsze warunki pracy i rozwoju.