„Składany pojemnik na ubrania i inne przedmioty użytkowe” to wzór użytkowy, którego twórcą jest doktorant Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ mgr Dorian Zakrzewski. Decyzją Urzędu Patentowego RP zaproponowane przez niego rozwiązanie uzyskało prawo ochronne.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne pojemniki umożliwiające przechowywanie przedmiotów codziennego użytku, w tym ubrań, odzieży roboczej w zakładach pracy czy sprzętu sportowego. Pojemnik zaprojektowany przez mgr. Doriana Zakrzewskiego cechuje funkcjonalność, łatwy montaż i niewielkie rozmiary po złożeniu. Na stelaż wykonany z aluminiowych lub plastikowych rurek zamocowany jest wór wykonany z materiału tekstylnego lub miękkiego tworzywa sztucznego. Podstawa stelaża połączona jest z górną częścią za pomocą wysuwanych teleskopowo wsporników, co pozwala na złożenie pojemnika i wygodne przechowanie.
Do elementów dodatkowych, a szczególnie korzystnych z punktu widzenia funkcjonalności należą: ściągacze lub suwaki, w które zaopatrzone są otwory (w tym otwór w pokrywie wora), koła lub elementy antypoślizgowe u podstawy pojemnika oraz uchwyty np. na bagażnik samochodowy, pasy naramienne czy taśmy spinające.
Dużą zaletą jest możliwość zastosowania do jego produkcji tkanin o właściwościach aseptycznych lub perforowanych tworzyw sztucznych pozwalających na swobodną wymianę powietrza między środowiskiem zewnętrznym i wnętrzem pojemnika.
Twórca wzoru użytkowego z wykształcenia jest biotechnologiem, doktorantem w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii WBiOŚ. Od 2014 roku współpracuje z Biurem Współpracy z Gospodarką UŚ. W obszarze jego zainteresowań znajdują się między innymi: komercjalizacja pomysłów naukowych, kształtowanie relacji nauka – biznes oraz prawne aspekty ochrony własności intelektualnej, w tym wyników prac badawczo-rozwojowych.
Firmy zainteresowane komercjalizacją rozwiązania mgr. Doriana Zakrzewskiego mogą skontaktować się z Biurem Współpracy z Gospodarką UŚ: transfer.us.edu.pl. „Składany pojemnik na ubrania i inne przedmioty użytkowe” został zgłoszony 20 listopada 2014 roku jako wzór użytkowy w Urzędzie Patentowym RP pod nr W.123553. Decyzją z 7 września 2016 roku Urząd Patentowy udzielił prawo ochronne.
-
Folder informacyjny (dokument pdf)