Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
search
Logo European City of Science 2024

Dr Marcin Gierczyk | Aktywności dla dzieci zdolnych

21.04.2020 - 13:57 update 21.04.2020 - 13:57
Editors: MJ

” width=”473″ height=”600″ /> Dr Marcin Gierczyk | Wydział Nauk Społecznych | Uniwersytet Śląski w Katowicach

fot. archiwum prywatne dr. Marcina Gierczyka[/caption]

[/myprefix_text][/vc_column][/vc_row]

cyfra 1

RODZINNE STRATEGICZNE GRY PLANSZOWE:

Tradycyjne gry planszowe wracają do łask. Oprócz tego, że pozwalają na zacieśnianie więzi rodzinnych, są również świetną aktywnością dla dzieci zdolnych. Warte polecenia są:

» Mozaika (4+) – gra logiczna, która polega na odwzorowaniu wzoru za pomocą drewnianych kloców.

» Alternatywą dla tej gry mogą być Tangram puzzle, które są układankami zmuszającymi do poszukiwania nietypowych rozwiązań. W sieci znajduje się dużo szablonów, które można bezpłatnie wydrukować i wykorzystać, lub stworzyć samodzielnie.

» Qwirkle (6+) – gra polegająca na dopasowywaniu kolorów i kształtów, uruchamia myślenie koncepcyjne, wymaga taktyki i strategicznego planowania.

» Blokus (7+) – gra, w której należy umieścić na planszy jak największej liczby elementów, co wymaga strategii. Opis: www.youtube.com.

» Cortex (8+) – gra gimnastykująca umysł. Laureat Świata Przyjaznemu Dziecku. Opis:

fot. archiwum prywatne dr. Marcina Gierczyka

cyfra 2

LOGICZNE MYŚLENIE:

W pracy z dzieckiem zdolnym świetnie sprawdzają się zagadki wymagające logicznego myślenia. Istnieje szereg bezpłatnych stron internetowych oferujących gotowe zadania lub pozwalające na stworzenie własnych, w nawiązaniu do zainteresowań dziecka lub jego ulubionego bohatera z bajki, czy filmu. Warto skorzystać ze stron:

» Learningapps.org – pozwala na stworzenie własnych zadań lub skorzystanie z już gotowych.

» MiastoDzieci.pl – oferuje dużo ciekawych zagadek logicznych, podzielonych na grupy wiekowe.

» Onlinesudoku.pl – oferuje sporą dawkę Sudoku, w zależności od wieku dziecka.

cyfra 3

ANIMOWANY FILM POKLATKOWY

Ciekawym rozwiązaniem dla dzieci zdolnych lubiących technologię jest możliwość stworzenia animowanego filmu poklatkowego. Oprócz świetnej zabawy i współpracy rodzic-dziecko, wszechstronnie stymuluje jego twórców. Instrukcja tworzenia takiego filmu znajduje się na stronach:

» www.mojedziecikreatywnie.pl,

» www.cdw.edu.pl.

cyfra 4

APLIKACJE CARTOON NETWORK

Istnieje szereg aplikacji – na telefon czy tablet – stymulujących umysł dziecka zdolnego. Zanim jednak pozwolimy mu na korzystanie z danej aplikacji, warto sprawdzić dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. Wiele ciekawych i sprawdzonych aplikacje znajdują się na stronie internetowej Cartoon Network: www.apps.cartoonnetwork.pl.

Internet, telefon czy tablet dają szereg możliwości. Pamiętajmy jednak o umiarze w korzystaniu z tych dóbr przez dzieci. Ile czasu przed ekranem? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na stronie: www.mamotoja.pl.

return to top