Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Cykl spotkań w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach

07.03.2016 - 13:51 update 05.11.2019 - 11:19
Editors: admin

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14) od marca do czerwca 2016 r. będzie prowadzony cykl spotkań dotyczący historii, kultury, tożsamości Żydów oraz relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Autorem i prowadzącym cykl pt. „Historia Żydów – trzy tysiące lat samotności. Pytanie o żydowską tożsamość” jest dr hab. Jacek Surzyn – pracownik Zakładu Teorii Polityki i Myśli Politycznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Od lat prowadzi badania nad historią syjonizmu i filozoficznego ujęcia Holokaustu. Przełożył na język polski „biblię syjonizmu” Teodora Herzla („Der Judenstaat”), a także teksty Mojżesza Mendelssohna, Salomona Majmona i Włodzimierza Żabotyńskiego. Jest autorem wydanej w 2014 roku monografii pod tytułem „Antysemityzm, emancypacja, syjonizm. Narodziny ideologii syjonistycznej”. Aktualnie przygotowuje monografię poświęconą problematyce Holokaustu jako Ereignis-wydarzenia. Współpracuje z pismem „Midrasz”, w którym publikuje swe teksty.

Wykłady będą dotycząć czterech zagadnień, które kształtują historię Żydów: antysemityzmu, emancypacji, syjonizmu i holokaustu. Wstęp na wykłady jest bezpłatny:

  • 10 marca, godz. 18.00 „Antysemityzm”,
  • 28 kwietnia, godz. 18.00 „Emancypacja i asymilacja”,
  • 12 maja, godz. 18.00 „Syjonizm”,
  • 16 czerwca, godz. 18.00 „Holokaust-Szoa”.

 

Program cyklu wykładów i spotkań

 

return to top