Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Dzień Dawcy Szpiku z ESN UŚ

05.05.2017 - 13:09 update 05.11.2019 - 11:11
Editors: admin

W czwartek 11 maja 2017 roku w godz. od 8.00 do 18.00 na rynku w Katowicach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego lub komórek macierzystych. Organizatorami akcji są stowarzyszenie Erasmus Student Network Uniwersytet Śląski oraz fundacja DKMS.

Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, ważąca minimum 50 kg i nieposiadająca dużej nadwagi. Rejestracja przebiega w trzech etapach: 1) przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, 2) pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka, 3) wypełnienie formularza rejestracyjnego z zawierającego podstawowe dane osobowe (konieczne jest zabranie ze sobą dokumentu z numerem PESEL).

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi dawcy przechowywane będą w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent ma taki sam kod genetyczny jak dawca znajdujący się bazie, dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy.

Metody pobrania to: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli tzw. afereza (metoda stosowana w 80% przypadków), albo pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku.
 

Plakat akcji z hasłem: "Pokonajmy nowotwory krwi. Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!"

return to top