Go to main content

University of Silesia in Katowice

21. Kino na Granicy/Kino na Hranici

15.04.2019 - 14:01, update 05.11.2019 - 11:10
Editors: admin

Premiery filmowe, spotkania z twórcami, debaty, wykłady, koncerty oraz wystawy – to wszystko składa się na program tegorocznej 21. edycji Kina na Granicy/Kina na Hranici. Największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji to jedyne wydarzenie, które od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Partnerem festiwalu jest Uniwersytet Śląski.

Tegoroczne Kino na Granicy to święto trwające siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja 2019 roku. Udział w filmowej majówce potwierdziło już ponad 100 twórców i gwiazd kina, wśród nich: Marek Koterski, Marcin Dorociński, prof. Krzysztof Zanussi, Zbigniew Zamachowski, Małgorzata Foremniak, Jacek Braciak, Kinga Dębska, Jaromír Hanzlík, Borys Lankosz i Jagoda Szelc.

Na zdjeciach portretowych: Marcin Dorociński, Marek Koterski, Jaromír Hanzlík, Milan Kňažko, Jan Švankmajer

W programie przewidziano ponad 150 projekcji filmów czeskich, polskich i słowackich, w tym retrospektywy: Marka Koterskiego, Marcina Dorocińskiego, Jaromíra Hanzlíka i Milana Kňažko, przegląd etiud studentów i absolwentów Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, a także seanse filmowe zgrupowane w sekcjach tematycznych poświęconych m.in. postaci femme fatale w kinie czy zagadnieniom wolności w kulturze.

Kino na Granicy to również wydarzenia muzyczne, w tym „Koncert Wolności” zaplanowany na 1 maja. W pozostałych dniach na scenie wystąpią takie zespoły, jak: Król, Luvver, Oxford Drama, Vložte kočku oraz Decent Elephant.

Harmonogram wydarzeń obejmuje także dwie debaty. Pierwsza to panel dyskusyjny z udziałem premierów, gośćmi spotkania będą: Hanna Suchocka, Petr Pithart, Iveta Radičová oraz György Varga. W drugiej dyskusji, której tematem jest „Kultura 1989–2019: bilans zysków i strat”, udział wezmą: prof. Krzysztof Zanussi, György Varga, Petr Oslzlý i Martin M. Šimečka.

Kalendarz projekcji (pdf, 525 kB)

Zaproszenie na festiwal – prof. Krzysztof Zanussi

Organizatorem 21. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest Stowarzyszenie Kultura na Granicy – partner Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowy program znajduje się na stronie: kinonagranicy.pl.

Uczestnicy przeglądu filmowego oglądają projekcję filmu, wydarzenie odbywa się w plenarze, ekan umieszczony jest po jednej stronie rzeki, uczestnicy siedzą na drugim brzegu

return to top