Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Jubileuszowa wystawa i sesja naukowa „Karol IV: cesarz i król czeski”

13.01.2017 - 13:45, update 05.11.2019 - 11:18
Editors: admin

W środę 18 stycznia 2017 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się wystawa jubileuszowa „Karol IV: cesarz i król czeski” połączona z okolicznościową sesją naukową, a także projekcją popularnego czeskiego minimusicalu pt. „Noc na Karlsztejnie”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 uroczystym otwarciem wystawy. W wernisażu udział wezmą prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Anna Radwan-Żbikowska z Czeskiego Centrum w Warszawie. Okolicznościową sesję naukową, która rozpocznie się o godz. 12.40, otworzy dyrektor Instytutu Historii UŚ prof. dr hab. Jerzy Sperka.

Tematami spotkania będą: „Karol IV Luksemburski i jego rodzina” – prelekcję wygłosi prof. dr hab. Anna Paner z Uniwersytetu Gdańskiego, „Kazimierz Wielki wobec Luksemburgów i Andegawenów” – temat przedstawi dr Andrzej Marzec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Karol IV i późnośredniowieczny ideał panującego” – zagadnienie omówi doc. dr hab. Robert Antonin z Uniwersytetu Ostrawskiego. W sesji udział wezmą również pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. W swoim wystąpieniu prof. zw.dr hab. Idzi Panic przybliży uczestnikom dzieje „Bolesława cieszyńskiego w wyprawie Karola IV po koronę cesarską”, natomiast dr hab. Dariusz Tkaczewski omówi temat „700 lat nauki w Pradze — Uniwersytet Karola”.

ikona pdf Program spotkania (pdf) 
 

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach i Czeskie Centrum w Warszawie oraz Instytut Filologii Słowiańskiej UŚ i Instytut Historii UŚ. 

Plakat wydarzenia

 

return to top