Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
search
Logo European City of Science 2024

Noc Biologów 2017

29.12.2016 - 11:33, update 05.11.2019 - 11:11
Editors: admin

Warsztaty, pokazy i prezentacje, wykłady, zajęcia w laboratoriach, wystawy, kwizy i konkursy – to wszystko składa się na program szóstej edycji Nocy Biologów. W ogólnopolskiej akcji udział biorą uniwersyteckie wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Na uczestników katowickiej edycji wydarzenia czeka blisko 70 spotkań z nauką w różnorodnej formie, a noc upływająca pod znakiem biologii będzie nie tylko okazją do odwiedzenia nowoczesnych laboratoriów i zapoznania się z tematyką badawczą realizowaną przez naukowców z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, ale również wysłuchania ciekawych prelekcji i aktywnego uczestnictwa w pokazach oraz w zajęciach warsztatowych.

VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach rozpocznie się w piątek 13 stycznia 2017 roku o godz. 16.00. Miejscem spotkań będzie zarówno budynek WBiOŚ przy ulicy Bankowej 9, jak i budynek przy ulicy Jagiellońskiej 26–28. Wydarzenie zainauguruje wykład prorektora ds. kształcenia i studentów prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka zatytułowany „Zwierzę na końcu języka”.

Gościem tegorocznej edycji będzie dr Tomasz Rożek, który opowie uczestnikom o kometach, czyli posłańcach z krańców układu planetarnego niosących informacje o warunkach tam panujących i o materii, z której składa się nasz świat. 

Noc Biologów 2016

Noc Biologów 2016 

W tym roku hasłem przewodnim spotkań z naukami biologicznymi jest „Życie na krawędzi”. Uczestnicy będą mogli poznać wpływ stresu na organizm i dowiedzieć się, dlaczego ludzie częściej niż inne zwierzęta zapadają na choroby będące konsekwencjami długotrwałego stresu, obejrzeć na preparatach histologicznych różne etapy rozwoju zwierząt oraz przejść lekcję survivalu z niesporczakami, czyli niezwykłymi zwierzętami, które potrafią przetrwać w przestrzeni kosmicznej, znoszą temperatury od zera absolutnego do 150 st. Celsjusza, nie straszne im toksyny, próżnia, promieniowanie, brak wody, a gdyby tego było mało – potrafią żyć 100 lat w stanie kryptobiozy i nie „zestarzeć” się ani o jeden dzień.

Noc Biologów 2016

Noc Biologów 2016

Podczas zajęć w laboratoriach będzie można zobaczyć w powiększeniu jak wygląda rozdwojona końcówka włosa lub aparat gębowy muchy, entuzjaści elektroniki będą mogli przyjrzeć się układowi scalonemu komputera przy użyciu elektronowego mikroskopu skaningowego. Młodzi adepci nauki zaproszeni zostaną do samodzielnego wykonania barwienia histologicznego tkanek, które później zostaną poddane analizie w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym.

Noc Biologów 2016

Noc Biologów 2016

Wydarzenie będzie także okazją do poznania przedstawicieli gatunków ekspansywnych oraz inwazyjnych, które rozprzestrzeniają się na znaczne odległości i łatwo przystosowują się do nowych, często trudnych warunków siedliskowych, jak również prowadzenia obserwacji materii biologicznej od powierzchni organu aż po wnętrze komórki. Entuzjaści mocnych wrażeń będą mogli przekonać się, co powstaje w wyniku wybuchu różnych substancji i jak palą się metale.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych uczestników, którzy będą musieli wykazać się spostrzegawczością i refleksem podczas licznych konkursów i kwizów.

Program Nocy Biologów w Katowicach oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wbios.us.edu.pl

Plakat Noc Biologów 2017

return to top