Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Projekt pt. „Chrońmy Świat!”

10.12.2018 - 13:34, update 05.11.2019 - 11:10
Editors: admin

Uniwersytet Śląski Dzieci we współpracy z Katowicami Miastem Ogrodów Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Theater Bonn i organizacją Save The World organizują projekt pt. „Chrońmy Świat!”, na który złożą się wykłady popularnonaukowe, spektakl teatralno-taneczny z elementami języka angielskiego pt. „Mały Książę”, muzyki pop oraz utworów instrumentalnych na gitarę klasyczną. Wydarzenie, które zaplanowano na 14 grudnia 2018 roku, jest jedną z inicjatyw organizowanych w ramach odbywającego się od 3 do 14 grudnia w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ.

Przedsięwzięcie adresowane jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Zajęcia mają między innymi na celu promowanie międzynarodowej współpracy pomiędzy środowiskami akademickimi, instytucjami kultury i oświaty oraz jednostkami administracji państwowej i samorządowej, podejmowanie międzynarodowych działań edukacyjnych na rzecz środowisk szkolnych, poszerzanie wiedzy na temat globalnych problemów ekologicznych oraz możliwości przeciwdziałania ich negatywnym skutkom, promowanie uczniowskich postaw poznawczych, proekologicznych oraz prospołecznych, a także zapoznanie z różnymi modelami edukacji oraz nowatorskimi rozwiązaniami edukacyjnymi czy stymulowanie zamiłowań i pasji naukowych oraz artystycznych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Rejestracja grup zorganizowanych i rezerwacja miejsc odbywa się drogą telefoniczną pod numerem: 576 411 179 w godzinach od 9.00 do 13.00. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.dzieci.us.edu.pl.

Program wydarzenia (pdf, 496 kB)

Jednym z punktów programu projektu „Chrońmy Świat!” będzie odśpiewanie na żywo nowego hymnu klimatycznego napisanego w trakcie festiwalu „Save the World 2018” przez niemiecką artystkę i piosenkarkę Bernadettę La Hengst. Klip promujący kampanię „I need air” został nakręcony podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. 

Nowy hymn klimatyczny Bernadetty La Hengst z klipem do kampanii nagrywany na szczycie klimatycznym (COP24) w Katowicach

Od 2014 roku Bernadette La Hengst pracuje dla Save The World w roli tzw. wróżki klimatycznej. Jako muzyk i reżyser teatralny działa na pograniczu muzyki pop, performance oraz polityki, co zaowocowało szeregiem piosenek na temat zmian klimatycznych. Dla pierwszej odsłony Save The World zaprezentowała wraz Nickiem Nuttallem, byłym dyrektorem oddziału komunikacji w sekretariacie UNFCCC, piosenkę „Save the World with his Melody”. W 2017 roku zaśpiewała wraz z chórem dziecięcym teatru w Bonn oraz Orkiestrą Beethovena podczas otwarcia konferencji klimatycznej w Bonn utwór „I’m an island”. Ministerstwo Gospodarki Niemiec wybrało utwór na oficjalną piosenkę konferencji, co spowodowało ponad 2 miliony odsłon na portalu YouTube. Aktualnie Bernadette La Hengst pracuje w Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu nad inscenizacją przedstawienia „Lazarus” autorstwa Davida Bowiego.

return to top