Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

SpiN Day 2018 – wykłady otwarte

07.11.2018 - 13:48, update 05.11.2019 - 11:17
Editors: admin

10 listopada przypada Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju – coroczne święto obchodzone przez państwa członkowskie ONZ. W tym samym dniu obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, a w jego ramach, ogłoszony przez Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN zrzeszające polskie centra i muzea nauki, dzień aktywności naukowej – SpiN Day.

Uniwersytet Śląski, będąc członkiem Porozumienia SPiN, włącza się w organizację wydarzeń naukowych organizowanych w tym dniu w Polsce i na świecie. Już w najbliższą sobotę 10 listopada 2018 roku w auli Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1A) odbędzie się cykl wykładów otwartych. Prelekcje wygłoszą znani naukowcy i popularyzatorzy nauki.

Prof. dr hab. Marek Stankiewicz – dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS z Uniwersytetu Jagiellońskiego omówi zagadnienie „Synchrotron SOLARIS – polskie super światło dla nauki”, na temat podstawowej teorii mikroświata, jej rozwoju oraz polskich śladów mówić będzie prof. zw. dr hab. Marek Zrałek z Uniwersytetu Śląskiego, kierownik Stacji Naukowej PAU w Katowicach, natomiast wykład „Agenci Jej Królewskiej Mości” wygłosi prof. zw. dr hab. Maciej Sablik – kierownik Zakładu Równań Funkcyjnych, dyrektor Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego.

Gościem SpiN Day będzie również redaktor Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, autor wielu programów telewizyjnych m.in. „Laboratorium”, „Fizyka w kuchni i innych”, który opowie o ciekawych, a nawet często kryminalnych historiach związanych z pomiarami. Tytuł wystąpienia brzmi „Kłopotów od metra”.

Prelekcję dotyczącą robotyki w medycynie i etapów jej rozwoju (od skalpela do telemedycyny) przedstawi natomiast mgr inż. Łukasz Mucha z Pracowni Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii.

Wydarzenie organizowane na Uniwersytecie Śląskim skierowane jest zarówno do młodzieży szkolnej, jak i studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Wykłady są otwarte i bezpłatne.

Program spotkania oraz streszczenia wykładów | pdf, 390 kB

Grupy szkolne proszone są o wcześniejsze zgłoszenia i rezerwację miejsc pod numerem tel. 32 349 39 27.

Grafika promująca SPinDay 2018

return to top