26 lutego 2018 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędzie się, zorganizowane przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej oraz Pracownię Badań Okulograficznych (LELO) Uniwersytetu Warszawskiego, sympozjum naukowe pt. „Zastosowanie eyetrackingu w badaniach lingwistycznych, translatorycznych i glottodydaktycznych”.
Spotkanie, które poprowadzą prof. Sambor Grucza, dr hab. Monika Płużyczka oraz dr Agnieszka Andrychowicz-Trojanowska, zostanie poświęcone m.in. metodzie okulograficznej, sposobom jej wykorzystania nie tylko w nauce, ale również w różnych dziedzinach życia. Zaprezentowane będą prowadzone badania i zrealizowane projekty, które pokażą słuchaczom, jakie wyniki można uzyskać, śledząc ruchy badanych gałek ocznych i co z tego wynika (np. dla ustawienia towarów w sklepie, nauki szybkiego czytania czy choćby dla tworzenia stron internetowych lub podręczników). Uczestnicy wydarzenia będą mogli ponadto zobaczyć, jak różni się percepcja w zależności od płci, celu, kolorów i indywidualnej fizjologii.
Sympozjum połączone będzie z warsztatami eyetrackingowymi „Otwórz oczy”. Chętni do udziału w warsztatach (studenci, doktoranci oraz pracownicy UŚ) proszeni są o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną, pisząc na adres e-mail: dr. Gustawa Akartela (gustaw.akartel@us.edu.pl). W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, kierunek, specjalność oraz rok studiów. Chętni wezmą udział w badaniu jako probanci i ich ścieżki wzroku zostaną zanalizowane na warsztatach. Dla uczestników warsztatów przewidziano certyfikaty.
Szczegółowy program (pdf)