Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Uniwersytet Śląski dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11.01.2018 - 18:23, update 05.11.2019 - 11:18
Editors: admin

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP zagra po raz 26., aby tym razem pozyskać fundusze na zakup nowej aparatury medycznej dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Jak co roku w akcję charytatywną włącza się Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Uczelnia organizuje aukcję, przedmiotem której jest rejs łodzią badawczą „UŚką” po Jeziorze Goczałkowickim, licytować będzie można również pióro JM Rektora UŚ prof. Andrzeja Kowalczyka oraz grafiki artystów – pracowników Wydziału Artystycznego. Aukcje mają charakter specjalny. Całkowity dochód zostanie przekazany na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Naukowcy sprawdzają pomiary na sonarze zainstalowanym na „UŚce”Osoba, która zwycięży w licytacji rejsu łodzią badawczą, będzie mogła przyjrzeć się z bliska pracy naukowców prowadzących od kilku lat badania Jeziora Goczałkowickiego. Obiekt ten należy do grupy największych zbiorników zaporowych w Polsce i stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców województwa śląskiego. Na co dzień znaczna część obszaru akwenu jest niedostępna dla turystów. Wyprawa „UŚką” będzie zatem okazją do obserwowania tamtejszej fauny i flory, podziwiania beskidzkich krajobrazów, a także przepłynięcia m.in. nad byłą wsią Zarzecze, która w latach 50. została zalana wodami tworzonego wówczas zbiornika.
 

Zdjęcie łodzi badawczej UŚki na zbiorniku goczałkowickim wieczorem
„UŚka” – łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego
Fot. Marek Grucka
 

Przedmiotem licytacji są także dwie grafiki wykonane przez artystów z Uniwersytetu Śląskiego. Na aukcji wystawione zostały: exlibris „Opus” autorstwa dr. hab. Krzysztofa Bąka oraz „Boska Femonoe” dr. hab. Adama Czecha wykonana techniką algrafii barwnej.

Grafiki wystawione na aukcji: pierwsza w kolorze czarnym z wizerunkiem lwa oraz orła, druga w kolorze miedzianym z twarzą kobiety odbitej jakby w lustrze
Zdjęcia prac wystawionych na licytacji: (od lewej) exlibris „Opus” dr. hab. Krzysztofa Bąka oraz grafika „Boska Femonoe” dr. hab. Adama Czecha
Fot. materiały WOŚP
 

Licytacje prowadzone są na stronie internetowej serwisu Allegro pod adresami:

Podczas finału WOŚP zorganizowanego w Sosnowcu (Górka Środulska) odbędzie się również licytacja rektorskiego pióra, na którym wygrawerowane zostało jubileuszowe logo Uniwersytetu Śląskiego. Piórem tym, od czasu inauguracji 50. roku akademickiego, podpisywane są najważniejsze uniwersyteckie dokumenty. W wydarzeniu udział wezmą prorektor ds. finansów i rozwoju dr hab. prof. UŚ Michał Daszykowski oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a licytację poprowadzi Piotr Zawadzki.
 

Pióro rektorskie w granatowym etui
Przedmiotem licytacje będzie również rektorskie pióro z jubileuszowym logo Uniwersytetu Śląskiego
Fot. Sekcja Prasowa UŚ
 

Sosnowiec jest jednym z dziewięciu miast Polski, w którym zorganizowane zostanie centrum transmisyjne WOŚP. Oznacza to, że wydarzenia towarzyszące akcji transmitowane będą za pośrednictwem ogólnopolskich mediów.

W tym dniu nad Sosnowcem planowany był również przelot uczelnianego balonu badawczego, jednak z uwagi na silny wiatr lot został odwołany. 

return to top