Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Filmy WRiTV nagrodzone na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

24.09.2017 - 19:33 update 05.11.2019 - 11:11
Editors: admin

Od 18 do 23 września 2017 roku w Gdyni odbywał się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – jeden z najstarszych festiwali filmowych w Europie, promujący na tak dużą skalę rodzimą kinematografię. Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizowały najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci międzynarodowych festiwali filmowych.

Tegorocznym zdobywcą Złotych Lwów został debiutancki film pt. „Cicha noc” Piotra Domalewskiego – studenta reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, który został doceniony przede wszystkim za dojrzałość, diagnostyczną przenikliwość, trafną detaliczność i szczerość opowieści.

Dzień przed finałową galą 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się „Mała Gala”, podczas której „Cicha noc” otrzymała aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagrodę „Don Kichot” Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu Konkursu Głównego oraz „Kryształową Gwiazdę” magazynu „Elle” za najlepszy debiut dla Piotra Domalewskiego. Dodatkowo nagrodę za główną rolę męską otrzymał Dawid Ogrodnik, który w „Cichej nocy” wcielił się w postać Adama.

„Cicha noc”, którą w kinach oglądać będzie można od 24 listopada, został wyprodukowany przez Studio Munka SFP w koprodukcji CANAL+.

Ponadto jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych przyznało jednogłośnie następujące wyróżnienia dla dwóch produkcji Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ:

  • nagrodę dla najlepszego filmu dla „Nic nowego pod słońcem” w reż. Damiana Kocura,
  • nagrodę specjalną Multimedia Polska dla „Sweet home Czyżewo” w reż. Jakuba Radeja.

Napisali o tym:

return to top