Go to main content

University of Silesia in Katowice

Kolejny cykl spotkań z młodzieżą szkolną prowadzony przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich

08.05.2017 - 08:48 update 05.11.2019 - 11:18
Editors: admin

Tym razem spotkania dotyczyły edukacji filmowej. Dr Agnieszka Tambor z Wydziału Filologicznego 7 kwietnia 2017 roku poprowadziła zajęcia poprzedzające II nocny maraton filmowy w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Zajęcia związane były z początkami kina fabularnego i animowanego. Uczniowie poznali nazwiska Lumiere i Melies, dowiedzieli się jak przebiegała budowa imperium Walta Disney’a i zapoznali się z transformacjami, jakie przeszła kluczowa postać tej firmy, czyli Myszka Miki. Po spotkaniu uczniowie spędzili w szkolnych murach całą noc, oglądając wybrane przez siebie wcześniej filmy.

Dr Agnieszka Tambor

11 kwietnia odbyło się z kolei spotkanie z gimnazjalistami w Kinie Amok w Gliwicach. Zajęcia przeprowadzone w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej przed filmem pt. „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów” zatytułowane były „Kinowe uniwersum Marvela”. W ich trakcie gimnazjaliści poznali w formie quizu historię filmy Marvel, a także mieli okazję zastanowić się nad przyczynami sukcesu zarówno Marvela, jak i największego rywala tej firmy – DC Comics. Ważnym elementem zajęć było wytropienie polskich wątków związanych z filmowym i komiksowym światem superbohaterów. Uczniowie poznali m.in. polskich rysowników – Szymona Kudrańskiego (m.in. Spawn, Batman oraz Spider-man) i Piotra Kowalskiego (Hulk), a także Annę Biedrzycką-Sheppard – kostiumografkę, która stworzyła filmowy wizerunek Kapitana Ameryki.

Kolejne spotkanie z uczniami odbędzie się 11 maja. W gliwickim kinie Amok dr Agnieszka Tambor wygłosi prelekcję dla uczniów gimnazjum poprzedzającą film „Brooklyn”, która będzie dotyczyła przede wszystkim różnic kulturowych oraz problemu emigracji, tak silnie obecnego we współczesności.

Dzieci podczas zajęć filmowych z dr Agnieszką Tambor    Gimnazjaliści podczas zajęć kinowych z dr Agnieszką Tambor

Foto: Archiwum Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich

 

return to top