Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Hans-Dietrich GENSCHER

Country of residence: Germany

Birth date: 21.03.1927

Award date: 07.10.1992

UŚ Senate resolution date: 14.04.1992

Application date: 17.12.1991

Applying unit: Council of the Faculty of Law and Administration

Lawyer, economist, diplomat, leading European politician, the Federal Minister of the Interior (1969–1974), the Federal Minister of Foreign Affairs, the Vice Chancellor of Germany, the Member of the Bundestag, chairman and vice-chairman of the Free Democratic Party (1974–1985). Spokesman for reconciliation of the Polish and the German. He received an honorary doctorate degree from ten universities.

img
return to top