Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Wykład dr. Andrzeja Boczarowskiego pt. „Przepis na dinozaura”

20.06.2016 - 14:55 update 05.11.2019 - 11:11
Editors: admin

21 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach (sala H, poziom -4, ul. T. Dobrowolskiego 1) odbędzie się wykład dr. Andrzeja Boczarowskiego pt. „Przepis na dinozaura”, przybliżający badania, które wstrząsnęły światem nauki.

Po śmierci dowolnego kręgowca jego ciało staje się obiektem  zainteresowania zarówno padlinożerców, jak i niektórych drapieżników. Szybko zostaje objedzone ze wszystkich części odżywczych. Wyczyszczenie zwłok aż do szkieletu następuje zwykle w ciągu jednego lub kilkunastu dni. Sam szkielet także staje się łupem. Leżące na powierzchni podłoża szczątki są niszczone przez wiatr, deszcz, mróz i słońce. Przetrwania nie gwarantuje również dostanie się ich do osadu. W miejscu pierwotnych tkanek, pod przykryciem osadu, pierwotna materia ciał zostaje zmineralizowana. Tak powstają skamieniałości.

Dr Andrzej Boczarowski w multimedialnym spektaklu popularnonaukowym odsłoni najnowsze odkrycia paleontologów na temat pośmiertnych losów organizmów. Dr Andrzej Boczarowski jest paleontologiem, geologiem, kustoszem muzealnym, grafikiem i informatykiem programistą, który na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych (m.in. projektant i  współtwórca juraparków i muzeów dotyczących prehistorii w Polsce, np. Bałtów, Krasiejów, Solec Kujawski i w innych krajach, np. w USA – Moab Giants w Moab, Utah).

Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku.

Plakat promujący wykład dr. Andrzeja Boczarowskiego nt. dynozaurów

return to top