Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English

Wystawa „Śląska Nagroda Naukowa” w Bibliotece Głównej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

28.03.2019 - 10:05 update 05.11.2019 - 11:10
Editors: admin

Od 29 marca do 19 maja 2019 roku w Bibliotece Głównej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Warszawska 14) eksponowana jest wystawa poświęcona „Śląskiej Nagrodzie Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne oraz promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej i międzynarodowej.

12 stycznia 2019 roku podczas inauguracji 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE statuetki wręczone zostały uczonym i twórcom z sześciu jednostek naukowych: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a także Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Spośród trzydziestu nominowanych do „Śląskiej Nagrody Naukowej” kapituła wyłoniła siedmiu laureatów. Z Uniwersytetu Śląskiego uhonorowany został prof. zw. dr hab. Jan Kisiel z Zakładu Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań. Laureatami nagrody zostali również: dr hab. inż. Przemysław Data z Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Ewa Jabłczyńska z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Paweł Linek z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz prof. Jacek Rykała z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Nowością tegorocznej edycji było przyznanie specjalnej Nagrody Naukowej Prezydenta Miasta Katowice, którą otrzymał doktorant Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach mgr Wacław M. Adamczyk.

Kapituła przyznała ponadto trzy wyróżnienia dla doktorantów, które otrzymali: mgr Konrad Graczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, mgr Zuzanna Rzepka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz mgr inż. Mateusz Wąsik z Politechniki Śląskiej.

Na zdjęciu widać fragment wystawy Śląskiej Nagrody Naukowej prezentowanej w ŚUM

fot. Dział Promocji UŚ

return to top