Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

19. Węgiel Film Festival – międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych

02.03.2022 - 09:30, aktualizacja 13.05.2022 - 09:54
Redakcja: RJ

Węgiel Film Festival to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych organizowany od 19 lat przez studentów organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studenckiej. Sercem festiwalu pozostaje konkurs krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych zrealizowanych przez studentów uczelni filmowych z całego świata. W ramach tegorocznego konkursu zaprezentowanych zostanie 15 filmów fabularnych oraz 10 dokumentalnych, które oceni jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Łukasz Ronduda i Piotr Sobociński jr.

Dodatkowo na festiwalu będą miały miejsce pierwsze w Polsce targi branżowe szkół filmowych – Student Film Market, dedykowane obecnym i przyszłym studentom. Celem targów jest stworzenie przestrzeni wystawowej dla szkół filmowych, umożliwienie kontaktu między studentami różnych uczelni, a także spotkanie z przedstawicielami dużych i małych firm filmowych działających na rynku polskim. Student Film Market to również doskonała okazja do zaprezentowania się nowych organizacji, zakładanych przez studentów i absolwentów, chcących zbudować swoją pozycję na rynku. Ideą, jaka przyświeca organizatorom, jest wykreowanie ogólnopolskiej marki, dostępnej dla wszystkich młodych twórców filmowych, niezależnie od ukończonej szkoły i doświadczenia. W pierwszej edycji wydarzenia udział wezmą: Szkoła Filmowa w Łodzi, Warszawska Szkoła Filmowa, Gdyńska Szkoła Filmowa, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz instytucje takie jak np. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Zawodowy Filmowców oraz Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Węgiel Film Festival to lokalna przestrzeń edukacyjna i zawodowa dla międzynarodowej branży filmowej. Festiwal inicjuje współpracę wielu studentów kierunków artystycznych z Polski i zagranicy, a także osób posiadających pozycję w branży. Poprzez międzynarodowy konkurs dzieł filmowych, pitchingu, pokazy studenckich projektów artystycznych, a także targi branżowe z wydarzeniami masterclass prowadzonymi przez specjalistów, nastąpi wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy młodymi filmowcami.

Organizatorzy Węgiel Film Festival podczas czterech festiwalowych dni przygotowali szereg atrakcji. Reżyserzy castingu: Ewa Brodzka, Paulina Krajnik i Piotr Bartuszek wezmą udział w panelu dyskusyjnym o procesie budowania obsady i jego wpływie na kształt filmu. Tadeusz Łysiak – reżyser nominowanej do Oscara „Sukienki” przybliży drogę do międzynarodowego sukcesu swojego filmu. Talia Pristajecka – scenarzystka serialu „Zniewolona” opowie o roli showrunnera. Jerzy Kapuściński – dyrektor artystyczny Studia Munka przedstawi programy i działania instytucji skierowane dla młodych filmowców. Michał Oleszczyk – krytyk filmowy, scenarzysta i m.in. też konsultant scenariuszowy przybliży techniki budowania historii w scenariuszu filmowym. Twórcy najgłośniejszych polskich filmów minionego sezonu, takich jak „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Sweat” Magnusa von Horna, „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, „Hiacynt” Piotra Domalewskiego i „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej w lekcjach mistrzowskich odniosą się do najciekawszych aspektów powstania ww. filmów. Natomiast debiutujący w pełnym metrażu absolwenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego: Marcin Filipowicz, Bartosz Blaschke, Tomasz Jurkiewicz i Michał Chmielewski w rozmowie z Agnieszką Smoczyńską opowiedzą o swojej drodze do debiutu.

19. edycja Węgiel Film Festival odbywa się od 12 do 15 maja 2022 w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na część warsztatową obowiązują zapisy.

return to top