6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

07.11.2022 - 14:52, aktualizacja 02.12.2022 - 14:04
Redakcja: wc-a
Tagi: Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

W 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym po raz kolejny odbędzie się święto śląskiej nauki – szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE potrwa od 3 do 5 grudnia.

W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie.

Na potrzeby 6. ŚFN KATOWICE zagospodarowana zostanie również sąsiadująca z budynkiem MCK Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”. Czerpiąc doświadczenia z zeszłorocznej edycji organizatorzy zaproponują publiczności także moduł plenerowy.

Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki 2024 – ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl.

Spot promocyjny

Grafika z logotypami wszystkich partnerów 6. ŚFN KATOWICE. Wszyscy zostali wymienieni w tekście

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Sponsorem złotym festiwalu jest GAZ SYSTEM i Grupa PZU.

Partnerzy festiwalu: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach;
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Centrum Innowacji Erasmus+ InnHub; Nauka. To lubię; Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.; Regionalne Centrum Wolontariatu Katowice; Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry; Bajka Pana Kleksa; Fundacja W to mi graj; Bawialnia Bombel Cafe; Bricks 4 Kidz; Water Solution Polska.

Partnerem instytucjonalnym 6. ŚFN KATOWICE jest Planetarium – Śląski Park Nauki.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, Dyrektora Narodowego Centrum Nauki Zbigniewa Błockiego, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr. Pawła Kucha, Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Edyty Demby-Siwek, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Przewodniczącego Zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Kazimierza Karolczaka, Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy
Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza, Prezydent Miasta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Główny patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”, Projekt Pulsar, Radio 357.

Patronat medialny nad 6. ŚFN KATOWICE objęły: „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza”, wKatowicach.eu, Forum Akademickie, „Gość Niedzielny”, Antyradio, Radio Katowice, Radio eM, Radio Bielsko, Radio Express, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Przystanek Nauka, Suplement, Radio Egida.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.