Konferencja naukowa pt. „Literatura popularna 3: Kryminał”

07.10.2016 - 16:22, aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

Od 12 do 14 października 2016 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywać się będzie konferencja naukowa pt. „Literatura popularna 3: Kryminał”.

Literatura kryminalna zaliczana do zjawiska literatury popularnej w tak szerokiej skali, w jakiej objawia się w tej chwili, jest czymś nowym. Po pierwsze, spotyka się z niemałym zainteresowaniem czytelników, czego odzwierciedleniem jest wzrastająca liczba twórców i tytułów pojawiających się na rynku. Po drugie, literatura kryminalna coraz częściej staje się tematem rozważań literaturoznawców. Uczestnicy spotkania przyjrzą się nie tylko literaturze kryminalnej i jej fenomenowi, ale także spojrzą na powieść kryminalną XX i XXI wieku z perspektywy ewoluującego gatunku. W centrum zainteresowań badawczych usytuowany zostanie kryminał jako powieść detektywistyczna, sensacyjna, wreszcie popularna. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in. początki tej literatury, nurty i kierunki, z którymi mamy do czynienia w jej obrębie, klasyfikacja gatunkowa i wieloaspektowość powieści kryminalnych czy recepcja kryminału na przełomie XX i XXI wieku.

Organizatorem wydarzenia jest Zakład Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Program konferencji (plik pdf)

Plakat promujący konferencję dotyczącą kryminałów