Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Planeta nauki – jak zmodernizowano Planetarium Śląskie? Spotkanie z dr. J. Czakańskim i prof. D. Gąsiorkiem

20.06.2022 - 10:49, aktualizacja 23.06.2022 - 10:15
Redakcja: wcyg
Tagi: popularyzacja nauki

Drugi sezon Sceny Premier Naukowych otrzyma kosmiczny finał. Wszystko za sprawą gości, którzy dołożyli swoją cegiełkę do zmodernizowanego Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Wzbogacone o nowoczesne instalacje i urządzenia popularyzuje naukę w jeszcze bardziej atrakcyjny sposób.

O nowym obliczu najstarszego i największego planetarium w Polsce 23 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 opowiedzą: zatrudniony w nim astronom dr Jacek Czakański z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego oraz członek rady konsultacyjnej projektu modernizacji Planetarium, ekspert z zakresu mechatroniki dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

 

Technologiczna metamorfoza

Gdy cztery lata temu ogłoszono zamknięcie Planetarium Śląskiego na czas modernizacji, wiadomo było, że poza odnowieniem instalacji i wystaw pojawią się nowe atrakcje, które korzystając ze zdobyczy współczesnej technologii, dostarczą jeszcze lepszych narzędzi do popularyzacji nauki. I choć spodziewaliśmy się wyraźnych zmian, to ich skala i jakość robi zdecydowanie większe wrażenie, gdy ujrzy się je na własne oczy.

Podczas uroczystego otwarcia Planetarium – Śląskiego Parku Nauki 11 czerwca 2022 roku zaprezentowano nowy budynek z interaktywnymi ekspozycjami z dziedzin geofizyki i astronomii. Pierwsza z nich oferuje m.in. przeżycie na własnej skórze symulacji trzęsienia ziemi oraz przejście przez różne strefy klimatyczne z temperaturami od -5 do +35 stopni Celsjusza. Z kolei sala astronomiczna umożliwia obejrzenie słynnego projektora Zeissa, przez niemal 63 lata wyświetlającego gwiazdy w Planetarium Śląskim. Tutaj też zwiedzający mają okazję udać się na spacer wśród gwiazd, który przy założeniu okularów 3D zyskuje (dosłownie) nowy wymiar.

 

Oderwać się od Ziemi

A może by tak zostać astronautą? Nowy nabytek Planetarium – wynoszący na wysokość 406 kilometrów symulator lotu w kosmos – pozwala nam poczuć się przez chwilę jak pasażerowie ruszający na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Z goglami VR na oczach można dostrzec zmieniające się podczas podróży obrazy, a drgania i przeciążenia sprawiają, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż przebywamy w prawdziwej rakiecie. Chwilowo odczuwalny jest też stan nieważkości!

Poza symulatorem, goście mogą obejrzeć panoramę Parku Śląskiego i okolicznych miast, wjeżdżając spod ziemi windą na wieżę widokową. Z kolei w sali Planetarium, gdzie w 1955 roku odbył się pierwszy seans wizualizacji nieba, zainstalowano unowocześniony system, który jest w stanie wyświetlać 100 milionów gwiazd na prawie 800 metrach kwadratowych sferycznego ekranu. Siadając lub kładąc się na rozkładanych fotelach i leżankach można podziwiać mknące ciała niebieskie.

 

Nowoczesna popularyzacja nauki

Za imponującą modernizacją Planetarium stało sporo osób i wizjonerów, którzy wiedzieli, jak skutecznie połączyć wiedzę z zabawą, a do popularyzacji nauki zaprzęgnąć najnowsze zdobycze techniki. Dzięki ich staraniom ośrodek stanowi obecnie jeden z najnowocześniejszych parków nauki tego typu nie tylko w Polsce, ale na świecie.

Skąd zrodziły się pomysły na poszczególne sale i wystawy? Jak od strony technicznej wyglądało przekuwanie ogólnej koncepcji w świetnie działający mechanizm? O tym m.in. będą mówić goście kolejnego spotkania w ramach Sceny Premier Naukowych: dr Jacek Czakański – astronom w Planetarium oraz prof. Damian Gąsiorek – odpowiedzialny w radzie konsultacyjnej za nadzorowanie przetargów dotyczących stanowisk z zakresu astronomii, sejsmologii i meteorologii.

Rozmowę w czwartek 23 czerwca poprowadzą Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz, a także rzecznik prasowy Planetarium – Śląskiego Parku Nauki oraz Ewa Niewiadomska – dziennikarka Polskiego Radia Katowice.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

Będzie to ostatnie spotkanie w ramach drugiej edycji Sceny Premier Naukowych. Cykl zostanie wznowiony we wrześniu.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

 


Scena Premier Naukowych jest wydarzeniem współorganizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

return to top