Spotkanie z ks. prof. Januszem Mariańskim

10.01.2023 - 11:56, aktualizacja 17.01.2023 - 12:45
Redakcja: K.S

Ks. prof. dr hab. Janusz Mariański, wybitny socjolog, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego będzie gościem spotkania organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia 2023 roku (środa) o godz. 17.00 w auli Wydziału Teologicznego (ul. Jordana 18, Katowice).

W ostatnich latach ks. prof. Janusz Mariański opublikował m.in. monografie pt. „Scenariusze przemian religijności i Kościoła katolickiego w społeczeństwie polskim. Studium diagnostyczno-prognostyczne” (2021), „Pluralizm społeczno-kulturowy jako megatrend a religijność i moralność” (2022); „Godność ludzka i wychowanie progodnościowe. Refleksje socjologa” (2022). Podczas spotkania gość przedstawi wyniki najnowszych badań dotyczących religijności polskiej młodzieży.

W rozmowie wezmą także udział: ks. dr hab. Paweł Prüfer, prof. AJP – socjolog z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz ks. dr hab. Roman Buchta, prof. UŚ – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

„Religia i społeczeństwo. Rozmowy o wiary-godności religii dzisiaj” to tytuł serii spotkań organizowanych na Wydziale Teologicznym UŚ w formie dyskusji akademickiej, skoncentrowanej na uważnej wymianie myśli, opartej na wzajemnym szacunku. Tematyka spotkań skupia się wokół pytań o aktualny stan oraz perspektywy relacji pomiędzy religią a społeczeństwem. Współczesny kryzys cywilizacyjny, w tym także kryzys instytucji religijnych, nie tylko rodzi potrzebę odniesienia się do jego wielorakich przyczyn. Stanowi też okazję do przemyślenia podstawowych pojęć opisujących religię i religijność w ich dynamice społeczno-kulturowej: każe podjąć refleksję nad społeczną funkcją religii, jej komunikatywnością, indywidualizacją i instytucjonalizacją, nad warunkami reform instytucji religijnych – i wielu innych.

Szczegóły na stronie organizatorów.

Napisy na grafice: RELIGIA I SPOŁECZEŃSTWO. Rozmowy o wiary-godności religii dzisiaj. Ks. prof. dr hab. Janusz Mariański, profesor h.c. UŚ. Religijność młodzieży 2022. Portret socjologiczny. Prowadzenie: ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ
Grafika promująca spotkanie z prof. Januszem Mariańskim