• English

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa lek. med. Jolancie Wadowskiej-Król

01.06.2021 - 16:25, aktualizacja 15.06.2021 - 09:37
Redakcja: AJS
Tagi: uroczystość dhc

W czwartek 24 czerwca 2021 roku o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego lek. med. Jolancie Wadowskiej-Król. Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego 27 kwietnia 2021 roku.

Jolanta Wadowska-Król
Jolanta Wadowska-Król. Fot. prof. dr hab. Witold Jacyków, Uniwersytet Śląski

Jolanta Wadowska-Król

Lekarka pediatra wielkiego serca, kobieta o nieprzeciętnej dzielności i skromności, reprezentująca postawę nieugiętą, otwartą dla wartości nadrzędnych i wykazująca nietuzinkową odwagę w przełamywaniu barier, gotowa walczyć o godność i zdrowie szopienickich dzieci w czasach opresji ideologicznej, kiedy władza tłumiła prawdę o zdrowiu i życiu obywateli.

W latach siedemdziesiątych rozpoczęła badania dotyczące narażenia na ołowicę dzieci mieszkających w pobliżu Huty Szopienice. Dzięki jej działaniom zorganizowano leczenie tysięcy dzieci zagrożonych zachorowaniem na ołowicę, zdecydowano również o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. Przyczyniło się to do poprawy zdrowia mieszkańców oraz korzystnie wpłynęło na stan środowiska miasta.

Transmisja uroczystości

Transmisja z ceremonii prowadzona będzie na kanałach Uniwersytetu Śląskiego:

Grafika: bordowe tło, duży napis: doctor honoris causa oraz herb Uniwersytetu Śląskiego. Napisy dodatkowe: Rektor i Senat Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na uroczystość, podczas której tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego otrzyma Jolanta Wadowska-Król. 24.06.2021 r. (czwartek) godz. 11.00. Transmisja ceremonii: facebook.com/UniwersytetSlaski, youtube.com/UniwersytetSlaski
Plakat promujący uroczystość

Plakat w wersji pdf