Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Inicjatywa Doskonałości Badawczej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

III Konferencja sprawozdawcza IDUB

21.11.2022 - 15:28 aktualizacja 22.11.2022 - 14:41
Redakcja: OO

Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wzięli udział w III Konferencji sprawozdawczej uczelni biorących udział w pierwszym konkursie programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), która odbyła się 15 i 16 września 2022 roku w Gdańsku. UŚ jako jeden z laureatów konkursu korzysta ze zwiększonej subwencji w latach 2020–2025 na realizację planów badawczo-rozwojowych.

Podczas dyskusji panelowej Uniwersytet Śląski w Katowicach był reprezentowany przez prorektora ds. nauki i finansów prof. dr. hab. Michała Daszykowskiego, który wraz z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Łódzkiego został zaproszony do uczestnictwa w pierwszym panelu, dotyczącym wzmacniania współpracy z globalną społecznością akademicką. Prorektor przedstawił wnioski z realizacji programu IDB na naszej uczelni, zwłaszcza w kontekście motywacji pracowników, szans i możliwości współpracy zagranicznej naukowców dzięki przyznanemu wsparciu oraz wdrożeniu programu mobilnościowego. Przedstawił również działania uniwersytetu na rzecz współpracy międzynarodowej, m.in. w ramach sojuszu Transform4Europe, a także Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki związanego z uzyskaniem przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Panelowi towarzyszyła dyskusja dotycząca barier we wdrażaniu programu IDUB oraz metod wzmacniania współpracy międzynarodowej, a także skutecznych kanałów komunikacji na uczelni.

Celem konferencji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Politechniką Gdańską była prezentacja działań uczelni w trzecim roku realizacji programu IDUB, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wdrażania opracowanych przez uczelnie planów rozwoju, a zarazem przygotowanie uczelni do oceny śródokresowej programu IDUB. Funkcję moderatorów paneli pełnili zagraniczni eksperci, zaangażowani w oceny wniosków w pierwszym konkursie IDUB. Ekspertom przewodniczył prof. Lauritz Holm-Nielsen – współautor raportu o polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego 2017 (Peer Review Report on Poland’s Higher Education and Science System) opracowanego przez specjalistów Komisji Europejskiej.

Podczas konferencji sprawozdawczej IDUB wyodrębniono następujące tematy w zakresie doświadczeń i dobrych praktyk wdrażanych przez polskie uczelnie:

  • wzmacnianie współpracy z globalną społecznością akademicką,
  • poszukiwanie odpowiedniego pola badawczego: zmiana profilu badawczego ze względu na potencjał uczelni, aktualne, globalne wyzwania oraz pojawiające się możliwości,
  • dążenie do zrównoważonego postępu w procesie realizacji misji uczelni,
  • wypracowanie skutecznych i efektywnych programów rozwoju dla pracowników,
  • integracja i konsolidacja polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

Więcej informacji na temat konferencji pod adresem: idub2022.pg.edu.pl/pl/about.

uczestnicy panelu dyskusyjnego
Pierwszy panel dyskusyjny dotyczący wzmacniania współpracy z globalną społecznością akademicką | fot. Weronika Wolany

 prorektor ds. nauki i finansów oraz przedstawiciele Działu Nauki

Podczas III Konferencji sprawozdawczej IDUB Uniwersytet Śląski reprezentował prorektor ds. nauki i finansów oraz przedstawiciele Działu Nauki, którzy są członkami Zespołu Wdrażającego Inicjatywę Doskonałości Badawczej na UŚ | fot. Weronika Wolany

return to top