• Polish

Redakcja: OO

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

dr Julia Szołtysek

O młodych pisarkach anglojęzycznych

| Tomasz Grząślewicz |

Wątków i tematów poruszają wiele: od kryzysów wieku dojrzewania, przez krytykę życia akademickiego, problemy ciągłego bycia online, aż po patologiczne relacje wpisujące się w dyskusję nad ruchem #MeToo. W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy wysyp powieściopisarek tworzących w języku angielskim. Przekłady ich książek dosyć szybko trafiają na rynek polski, a przeglądu najciekawszych dzieł „wkurzonych młodych kobiet” (ang. angry young women) podjęła się badaczka i znawczyni tej tematyki dr Julia Szołtysek z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

W rozmowie dr Julia Szołtysek opowiada o powieściach takich autorek, jak: Sally Rooney, Eimear McBride, Christine Smallwood, Lisa Taddeo, Kate Elizabeth Russell czy Patricia Lockwood. O ich ciekawych eksperymentach prozatorskich, wyzwalaniu się z okowów oczekiwań społecznych i bohaterkach, których często nie sposób polubić.

Badania nad twórczością młodych anglojęzycznych pisarek prowadzone przez dr Julię Szołtysek realizowane są w ramach konkursu „Swoboda badań” (Inicjatywa Doskonałości Badawczej).