• Polish

Redakcja: wc-a

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

dr Małgorzata Lubelska-Sazanów

Ochrona zwierząt w polskim prawie

| Weronika Cygan-Adamczyk |

Coraz bardziej zmienia się nasze postrzeganie zwierząt. Bawiące się pszczoły, dociekliwe ośmiornice, samoleczące się orangutany czy przeżywające żałobę słonie pokazują nam, że nasi ewolucyjni kuzyni odczuwają na różne sposoby i są czymś dużo bardziej złożonym niż tylko mięsem napędzanym jedynie instynktami. Jak prawo polskie i międzynarodowe odnosi się do najnowszych naukowych odkryć? Czy za nimi nadąża?

Pretekstem do rozmowy jest Dzień Praw Zwierząt przypadający 22 maja. O zwierzętach w polskim prawie opowiada dr Małgorzata Lubelska-Sazanów z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, która realizowała projekt „Przyszłość hodowli zwierząt – aspekty prawne, etyczne i środowiskowe” w ramach III edycji konkursu Swoboda badań Inicjatywy Doskonałości Badawczej. Rozmowę prowadziła Weronika Cygan-Adamczyk z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ.

dr Małgorzata Lubelska-Sazanów

dr Małgorzata Lubelska-Sazanów | fot. Przemysław Kowal

Weronika Cygan-Adamczyk i dr Małgorzata Lubelska-Sazanów

Weronika Cygan-Adamczyk i dr Małgorzata Lubelska-Sazanów | fot. Przemysław Kowal