INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ
SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI
Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”
dr Aleksandra Hałat
Podcast o twórczości Karola Rathausa
Losy Karola Rathausa mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Na początku lat 30. XX wieku zdobywał coraz większe uznanie jako kompozytor, którego utwory wykonywali Stefan Askenase, Walter Giseking czy Wilhelm Furtwängler. Jego wspinaczka na szczyt została brutalnie przerwana po dojściu do władzy nazistów. Będąc polskim Żydem, musiał opuścić Niemcy, a po kilku latach wędrówek osiadł w USA. Nigdy już nie osiągnął sukcesu, do którego niewątpliwie był predestynowany. I choć nadal komponował, jego twórczość przez lata pozostawała mało znana, częściowo wręcz zapomniana.
W ostatnich latach sytuacja zaczęła się zmieniać. Jedną z osób wydobywających Karola Rathausa z cienia jest dr Aleksandra Hałat z Instytutu Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. Od kilku lat bada rękopisy jego utworów i nadaje im nowe życie. Efektem jej pracy są między innymi dwie płyty założonego przez nią zespołu Karol Rathaus Ensemble: Karol Rathaus: Piano Trios (2021) i Karol Rathaus: Chamber Works (2022). Niemal wszystkie utwory, które się na nich znalazły, zostały w ten sposób opublikowane po raz pierwszy.
W trakcie rozmowy dr Aleksandra Hałat opowiada o życiu i dziele kompozytora, o swojej przygodzie z odkrywaniem jego twórczości, a także o obecnych i przyszłych projektach związanych nie tylko z Karolem Rathausem.
Badania nad twórczością Karola Rathausa prowadzone przez dr Aleksandrę Hałat realizowane są w ramach konkursu „Swoboda badań” (Inicjatywa Doskonałości Badawczej).