• Polish

Redakcja: OO

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

dr Agata Hołdyk

Ponad Szklany Sufit | Innowacje kompozytorek z Polski, Niemiec i Estonii we współczesnej muzyce elektroakustycznej

| dr Agata Hołdyk |

Przedstawiam Państwu drugą edycję projektu upowszechniającego twórczość kobiet kompozytorek. Kontynuuję swoją pracę badawczą w oparciu o wybrane kraje sojuszu Transform4Europe – Polskę, Niemcy i Estonię. Tym razem jednak do projektu zaprosiłam jedną z kompozytorek – Daarien Jack, która jest także skrzypaczką. Szklano-akrylowe skrzypce elektryczne jej autorstwa są integralną częścią projektu.

Szklany sufit to metafora znanych, utartych ścieżek dźwiękowych, klasycznych zestawień  instrumentów w czasie koncertów. A w projekcie chodzi o nową percepcję muzyki poprzez zestawienie medytacyjnej muzyki fortepianowej z „hybrydą” elektroakustyczną – elektrycznych, szklano-akrylowych skrzypiec i akustycznego fortepianu. Dodatkowo do niektórych efektów dźwiękowych kompozytorka Daarien włączyła komponent sztucznej inteligencji. W projekcie nagrano wybrane utwory kompozytorek Daarien Jack (Polska), Marii Vihmand Eskiis (Niemcy) oraz Lei Gabral (Estonia).

Projekt został dofinansowany ze środków przyznanych w konkursie „Swoboda badań” w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej Uniwersytetu Śląskiego.

O pierwszej części projektu można przeczytać na stronie: us.edu.pl/idb/swoboda-badan-kobiety-4-kultur-muzyka-fortepianowa-kompozytorek-z-polski-estonii-litwy-i-niemiec.