• Polish

Redakcja: wc-a

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

dr Wojciech Kukuczka

Stań się zdjęciem

| Tomek Grząślewicz |

W poszukiwaniu przestrzeni do realizacji swojej koncepcji artystycznej dr Wojciech Kukuczka z Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego udał się do Indii – kraju, który pociąga go w swej różnorodności. Bogactwo kultur, kolorów i sposobów życia tamtejszej ludności dobrze widać na pracach zrealizowanych w ramach projektu „Rejestracja procesu fotograficznego zapisu inspirowana portretem rodzinnym przełomu XIX i XX w.”

Ciekawy jest nie tylko zakres geograficzny przedsięwzięcia, ale i tryb pracy nad nim. Dr Wojciech Kukuczka pukał do drzwi prywatnych domów i pytał ich mieszkańców o możliwość wykonania zdjęcia całej rodziny. Po uzyskaniu zgody swoich modeli prosił ich o aranżację przestrzeni według własnego uznania, a następnie o pozowanie bez ruchu przez 10 sekund. Zamiast tradycyjnych fotografii wykonywał jednak w tym czasie obrazy ciągłe. Jak twierdzi autor projektu, zastosowanie tej formy pozwoliło mu nieco przesunąć środek ciężkości z efektu dzieła na sam proces jego powstawania.

– Te 10 sekund w pewnym sensie przenosi nieświadomie moich bohaterów z obszaru fotografii do świata performensu lub teatru – uważa dr Wojciech Kukuczka. – Jednak w formule dość nietypowej, ponieważ jedynym narzędziem kreacji pozostaje bezruch.

W tej formule wspomniany brak ruchu nigdy nie będzie jednak całkowity. Pozując do zdjęć bohaterowie obrazów mrugają oczami, uśmiechają się i stroją miny. Ich drobne gesty możemy zobaczyć w filmie „Stań się zdjęciem” wyprodukowanym przez Centrum Komunikacji Medialnej UŚ, w którym badacz opowiada o swojej artystycznej podróży przez Indie.

– Zależało mi na tym, żeby ten projekt opowiadał trochę o Indiach, o mieszkających tam ludziach, zwyczajach i kulturze, ale też o człowieku i jego stosunku do samego siebie. Przede wszystkim jednak, ten projekt był dla mnie wielką przygodą, sposobnością do spotkania ze wspaniałymi ludźmi, którzy okazali mi wiele życzliwości, przyjaźni i dobroci – podsumowuje dr Wojciech Kukuczka.

W filmie wystąpił:

Dr Wojciech Kukuczka

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Realizacja:

Bartosz Solak

Ryszard Tyl

Centrum Komunikacji Medialnej

Projekt dr. Wojciecha Kukuczki „Rejestracja procesu fotograficznego zainspirowana portretem rodzinnym przełomu XIX i XX w.” otrzymał dofinansowanie w konkursie „Swoboda badań” z budżetu Inicjatywy Doskonałości Badawczej UŚ.