• Polish

Redakcja: wc-a

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

prof. dr hab. Agata Kluczek

Starożytny Rzym w sakiewce

| Weronika Cygan |

Jak często myślicie o Imperium Rzymskim? Choć przestało istnieć wieki temu, wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem współczesnych, którzy szukają w antyku inspiracji, źródeł dzisiejszych systemów społecznych czy wiedzy.

Sporą część informacji dotyczących starożytnego Rzymu czerpiemy z zachowanych do dziś monet. To właśnie one stały się podstawą badań prof. dr hab. Agaty Kluczek – historyczki z Wydziału Humanistycznego UŚ. W ramach konkursu „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej naukowczyni realizowała projekt pt. „Lokalne mity fundacyjne w wyobrażeniach monet prowincjonalnych (I-III w.)”.

Historyczka przyglądała się temu, jak za pośrednictwem monet, starożytni opowiadali historie o założeniach danego miasta. Poza przekazaniem prostych komunikatów, monety bywały też nierzadko wykorzystywane jako środek propagandy.

W filmie wystąpiła:

Prof. dr hab. Agata Kluczek

Realizacja:

Ryszard Tyl

Bartosz Solak

Centrum Komunikacji Medialnej

Projekt prof. Agaty Kluczek „Lokalne mity fundacyjne w wyobrażeniach monet prowincjonalnych (I-III w.)” otrzymał dofinansowanie w konkursie „Swoboda badań” z budżetu Inicjatywy Doskonałości Badawczej UŚ.