Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Spotkania z eko-filmem: „Tajemniczy odchodzący świat” – pokaz filmu: „Ryś. Król puszczy”.

30.10.2023 - 14:05, aktualizacja 30.10.2023 - 14:05
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: eko-film, kino, klub myśli ekologicznej, las, projekcja, puszcza, ryś

W ramach 8. spotkania z eko-filmem 14 listopada 2023 r. o godz. 17:30 zapraszamy do kina Roma w Zabrzu na projekcję filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria, 2021, 82 min.). 

 

Ryś euroazjatycki został wytępiony na większości obszarów Europy. O życiu tego drapieżnika do niedawna wiedzieliśmy bardzo niewiele. Dlatego uchodził za jednego z najbardziej tajemniczych gatunków europejskiej fauny i nigdy wcześniej nie udało się stworzyć pełnometrażowego obrazu o jego życiu w naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumencie podjął się czołowy fotograf dzikiej przyrody Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu niezwykłą historię. Jest to historia o tyle niezwykła, że pokazuje powrót gatunku do obszaru na pograniczu Szwajcarii i Francji, gdzie został całkowicie wytępiony. Obecnie w paśmie szwajcarsko-francuskiej Jury, gdzie powstawał dokument „Ryś. Król puszczy” żyje ok. 80-100 rysi euroazjatyckich. Więcej na ten temat

 

Spotkanie poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot). 

 

Wstęp wolny!

return to top