Drewno jako źródło informacji o cywilizacji i środowisku to sesja popularnonaukowa skupiająca ekspertów wykorzystujących słoje drzew w badaniach naukowych. Śląski ośrodek dendrochronologiczny jest jednym z najważniejszych i najprężniej działających w Polsce. Dendrochronolodzy z Uniwersytetu Śląskiego, współpracując z naukowcami z innych uniwersytetów, prowadzą badania w różnych częściach świata, m.in. w Azji, w Arktyce, Ameryce Północnej. Badając słoje drzew odkrywają tajemnice zaginionych cywilizacji oraz analizują naturalne i antropogeniczne zagrożenia współczesnego świata.
Święto Drzewa – Uroczyste Posadzenie Dębu na UŚ
Z okazji Święta Drzewa, przypadającego 10 października, w imieniu prof. Mirosława Nakoniecznego inicjatora Alei Drzew UŚ, serdecznie zapraszamy na uroczyste posadzenie dębu szypułkowego, które odbędzie się o godz. 11:00 przy bibliotece CINiBA.
Dąb ten upamiętni wyróżnienie Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024 i stanie się 16. drzewem w „Alei Drzew Polskich”.
W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Katowice.
Po uroczystości zapraszamy na sesję popularnonaukową pt. „Informacja w drewnie zapisana. Drewno jako źródło informacji o cywilizacji i środowisku”, która odbędzie się w budynku Rektoratu UŚ (ul. Bankowa 12, I piętro).
Zapraszamy wszystkich, których interesują stare drzewa, zabytki architektury drewnianej, i surowe krajobrazy najdalszych części świata. Seria krótkich prezentacji będzie ilustrowana pokazami slajdów, po których będzie możliwość porozmawiać o wszystkim co chciałbyś wiedzieć o dendrochronologii.
Więcej o sesji popularnonaukowej [link].
Inne wydarzenia towarzyszące Tygodniowi Informacji w Mieście Nauki [link].