Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zespół Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin

Identyfikacja, badanie funkcji i mechanizmów regulacji genów związanych z wybranymi procesami rozwojowymi i odpowiedzią na stresy środowiskowe u roślin 22) cKrótki opis problematyki badawczej (maksymalnie 1500 znaków bez spacji)

Obiektem badań jest gatunek uprawny – jęczmień (Hordeum vulgare) oraz gatunek modelowy – Arabidopsis thaliana. Główny materiał badawczy stanowi wyprowadzona we wcześniejszych badaniach populacja TILLING jęczmienia, a także mutanty Arabidopsis i linie CRISPR/Cas obu gatunków. Badania prowadzone są z wykorzystaniem narzędzi genomiki translacyjnej i transkryptomiki, ze szczególnym uwzględnieniem analiz opartych o sekwencjonowanie wysokoprzepustowe (NGS), a także technik transformacji genetycznej i edytowania genów.

Szczegółowa problematyka badawcza zespołu obejmuje następujące zagadnienia:

• poszukiwanie genów kontrolujących mechanizmy tolerancji na stres suszy i inne stresy abiotyczne związane ze zmianami klimatu (wysoka temperatura, zalewanie, zasolenie) u jęczmienia,
  • wyjaśnienie funkcji wybranych regulatorów sygnalizacji kwasu abscysynowego, a także metabolizmu brassinosteroidów, strigolaktonów i jasmonianów w odpowiedzi na stresy środowiskowe,
  • analiza funkcjonalna genów związanych z metabolizmem brassinosteroidów i strigolaktonów w aspekcie ich roli w procesach wzrostu i rozwoju roślin,
  • identyfikacja i analiza funkcji genów związanych z odpowiedzią na uszkodzenia DNA na drodze DDR (DNA damage response), w tym zmiany wywołane stresami środowiskowymi,
  • badania molekularnych podstaw rozwoju włośników u jęczmienia,
  • badania genetycznych i epigenetycznych mechanizmów kontrolujących procesy regeneracji roślin w kulturze in vitro, ze szczególnym uwzględnieniem procesu embriogenezy mikrospor u jęczmienia.

Przedstawiona tematyka badawcza jest zgodna z Priorytetowymi Obszarami Badawczymi wskazanymi w Strategii Rozwoju UŚ (POB3, POB5) oraz z najważniejszymi obszarami badawczymi w dyscyplinie nauki biologiczne, wskazanymi w Strategii Rozwoju Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ na lata 2020-2025 (obszary badawcze dyscypliny 1, 2, 3).

Strona zespołu.

Skład zespołu