Zespół Hydrobiologii
Temat badawczy: Różnorodność biologiczna i genetyczna wodnych organizmów roślinnych i zwierzęcych w warunkach naturalnych oraz w zróżnicowanej antropresji w kontekście globalnych zmian środowiskowych
biocenozy wodne. Prowadzimy badania nad wpływem zasolenia wód na biocenozy wodne oraz rozprzestrzenianiem się w środowiskach wodnych obcych gatunków bezkręgowców bentosowych, w tym Potamopyrgus antipodarum.
W ramach tematu badawczego prowadzimy badania nad wpływem farmaceutyków na organizmy wodne, bioakumulacją metali ciężkich w tkankach zwierząt, badania inwazyjnych gatunków roślin wodnych w aspekcie cech funkcjonalnych różnych gatunków, badania genetyczne nad zróżnicowaniem organizmów wodnych w różnych aspektach.
We współpracy z pracownikami Instytutu Nauk o Ziemi WNP UŚ kontynuujemy badania nad różnorodnością fauny dennej i flory w zbiornikach powstałych w lejach po bombach z okresu II Wojny Światowej. W ramach projektu Life Brine Mining we współpracy z partnerami zagranicznymi kontynuujemy badania
nad wpływem zasolenia na jakość wód rzecznych. We współpracy z Instytutem Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzimy badania monitoringowe rzeki Bóbr.
Członkowie Zespołu Hydrobiologii zostali powołani do prac Międzywojewódzkiego zespołu eksperckiego ds. działań ratunkowych w związku z katastrofą ekologiczną na rzece Odrze powołanego przez Marszałków województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego. Do zadań zespołu należą m.in. badania bentosu Odry w górnym jej biegu.
Słowa kluczowe:
- inwazje biologiczne,
- monitoring wód,
- zanieczyszczenia wód,
- zbiorniki antropogeniczne,
- makrobezkręgowce bentosowe
Skład zespołu:
- Dr hab. Aneta Spyra, prof. UŚ – lider zespołu
- Dr Anna Cieplok
- Dr hab. Izabella Franiel
- Dr hab. Mariola Krodkiewska, prof. UŚ
- Mgr Adrianna Koczorowska