Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zespół Mikrobiologii i Bioremediacji Środowiska

Temat badawczy: Analiza transkryptomiczna gleby i roślin w czasie wspomaganej fitoremediacji.

Wyniki wielu badań pokazują, że wprowadzenie do gleby skażonej węglowodorami ropopochodnymi bakterii, w celu wspomagania fitoremediacji, niejednokrotnie nie przynosi oczekiwanych efektów. Przyczyny niepowodzenia tego procesu mogą być związane ze złożonymi oddziaływaniami w obrębie zespołów mikroorganizmów, słabą przeżywalnością wprowadzanych szczepów, a także niską aktywnością mechanizmów wspomagania fitoremediacji po wprowadzeniu szczepów do skażonej gleby. Nie wiadomo również jak wprowadzane szczepy wpływają na aktywność roślinnych mechanizmów obrony przed stresem.

Główne cele projektu to:

• określenie wpływu inokulowanych bakterii wspomagających fitoremediację na potencjał degradacyjny ryzo- i endosfery, poprzez określenie poziomu ekspresji wybranych genów bakteryjnych
  • oraz określenie aktywności roślinnych mechanizmów obrony przed stresem, aktywnych w czasie wspomaganej fitoremediacji, badanie fizjologicznej odpowiedzi rośliny na inokulację gleby bakteriami, a także analiza transkryptomu rośliny przed i po wprowadzeniu bakterii.

Uzyskane w trakcie realizacji projektu wyniki poszerzą wiedzę na temat interakcji pomiędzy wprowadzanymi szczepami i bakteriami autochtonicznymi oraz roślinami, a także kluczowych czynników wpływających na efektywność wspomaganej fitoremediacji gleb skażonych węglowodorami ropopochodnymi. Uzyskane wyniki umożliwią ponadto pełniejsze wykorzystanie potencjału bakterii do wspomagania fitoremediacji, co umożliwi optymalizację procesów oczyszczania środowiska z wykorzystaniem roślin. Wyizolowane w ramach projektu szczepy stworzą kolekcję bakterii, których skuteczność będzie następnie potwierdzana w eksperymentach polowych.

Słowa kluczowe:

• Fitoremediacja