Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej

NCN przyznało projekt ‘OPUS 18’ dla naszego pracownika

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnych edycji konkursów grantowych. Wśród laureatów 18 edycji konkursu OPUS znalazł się projekt dr. Damiana Guzka, prof. UŚ, pracownik Naszego Wydziału.

Finansowany przez NCN projekt „Autorytet papieski w przekształceniach komunikacji”, to interdyscyplinarnym studium z zakresu komunikacji społecznej i mediów oraz teologii. Grant będzie realizowany na Naszym Wydziale w latach 2020-2023. Jego budżet wynosi 320 845 PLN.

Kierownikiem projektu i zarazem wykonawcą badań z zakresu komunikacji społecznej, mediów oraz głębokiej mediatyzacji jest dr Damian Guzek, prof. UŚ z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UŚ. Za komponent teologiczny projektu odpowiada ks. prof. dr hab. Jan Słomka z Instytutu Nauk Teologicznych UŚ.

Więcej na temat projektu można znaleźć w linku poniżej.

https://us.edu.pl/instytut/idkm/wp-content/uploads/sites/30/2020/06/opus18_damian-guzek.pdf

Zespół:

Dr Damian Guzek, prof. UŚ jest pracownikiem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej oraz liderem zespołu badań and kartografią nowych mediów i przestrzenią cyfrową. Należy również do zespołu międzynarodowego projektu ‘The Illiberal Turn’ realizowanego w Loughborough University ze środków brytyjskiej agencji grantowej ESRC. Specjalizuje się w badaniu mediów i religii w przestrzeni cyfrowej oraz badaniach nad użytkowaniem mediów.

Ks. prof. dr hab. Jan Słomka jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych UŚ oraz liderem zespołu badań nad teologią papieża Franciszka. Wykłada również w WSD w Łodzi. Należy do uznanych specjalistów z zakresu badań nad wczesnym chrześcijaństwem oraz teologią patrystyczną. Specjalizuje się w zagadnieniach teologii egzystencjalnej oraz zwrotu w teologii po Franciszku.

Badania na temat życia w czasie pandemii koronawirusa

Zachęcamy do udziału w badaniu międzynarodowego zespołu naukowców zbierającego dane na temat życia w czasie pandemii koronawirusa. Projekt nadzorują badacze z dwóch mediolańskich uniwersytetów – Università Cattolica del Sacro Cuore i Università Milano-Bicocca. Koordynacją polskiej części badania oraz analizą zagadnień komunikacji zajmują się pracownicy naszego Instytutu – dr Damian Guzek, prof. UŚ, dr Dagmara Głuszek-Szafraniec, dr Róża Norström. W projekcie uczestniczą również naukowcy z uniwersytetów ze szwedzkiej Uppsali, francuskiej Dunkierki, czeskiej Pragi, hiszpańskiej Huelvy oraz berlińskiej agendy włoskiego CILD.

Odnośnik do ankiety przeprowadzanej w ramach projektu

Powiązania między elitami sfery mediów i polityki w Polsce w perspektywie doświadczeń niemieckich

Grant w ramach konkursu OPUS 10 (NCN) (2015/19/B/HSS/00429)

Kierownik grantu: dr hab. Zbigniew Oniszczuk, prof. UŚ

Czas realizacji: 2016-2020

Celem projektu jest określenie charakteru i form wzajemnych relacji elit politycznych i medialnych oraz ich konsekwencji dla działania tych elit w sferze publicznej, a także przybliżenie problematyki związanej z wzajemnymi potrzebami i problemami w komunikacji.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo pod linkiem: http://www.politycyidziennikarze.us.edu.pl/opis-projektu/

return to top