2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny
Fizyka jest nauką, której koncepcje i techniki stanowią bazę rozwoju wielu innych gałęzi nauki i gospodarki, w tym sektora zdrowia, rolnictwa, energii czy technologii informacyjnych. Odkrycia, poszukiwanie pierwotnych przyczyn obserwowanych zjawisk i głębia ich wyjaśnienia ale także kwestionowanie otrzymanej wiedzy i krytyczne artykułowanie nowych idei to codzienność pracy fizyków na całym świecie. To właśnie odkrywanie złożoności wszechświata od najmniejszej do największej skali w tym rozwiązywanie fundamentalnych problemów fizyki są podstawą rozwoju technologicznego naszej cywilizacji.
Ostatnie dziesięciolecia obfitowały w wielkie odkrycia, przełomowe teorie i wynikający z nich niewiarygodnie szybki rozwój różnorakich technologii – technologii, z których aktualnie korzystamy. Niemniej jednak nie oznacza to zbliżania się do granic poznawczych fizyki. Wręcz przeciwnie, już nie tylko ciekawość praw natury ale także potrzeby cywilizacyjne są siłą napędową dalszego rozwoju. Niezmiernie pomocne w procesie zgłębiania natury świata i zaspokajania potrzeb społeczeństwa są współczesne możliwości analityczne i rozwiązania technologiczne. Obecnie badania naukowe prowadzone są w szerokim spektrum tematycznym; od badań egzotycznych materiałów i ich zastosowań w medycynie, rolnictwie, ochronie środowiska czy elektronice, poprzez bardziej fundamentalne badania kwantowej teorii grawitacji, cząstek elementarnych, natury ciemnej materii i ciemnej energii, czy optykę kwantową, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i Internet rzeczy (IoT).
Również polscy naukowcy mają swój udział w przełomowych odkryciach i aktualnych badaniach naukowych. W roku 2020 obchodzimy 100 lecie działalności Polskiego Towarzystwa Fizycznego, z tej okazji odbył się Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich w trakcie, którego uhonorowano wybitnych polskich naukowców i podsumowano działalność Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Rok 2020 został ustanowiony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Fizyki w Polce, rok 2020 zgodnie z brzmieniem Uchwały Senatu jest „uhonorowaniem polskich fizyków i ich osiągnięć, a także docenieniem cywilizacyjnego znaczenia tej dziedziny nauki”.
Z tej okazji Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego oraz Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na dwudniową konferencję „2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny”.
Konferencja odbędzie się w dniach 3-4.12.2020 r., wydarzenie transmitowane będzie online poprzez kanał YouTube telewizji Uniwersytetu Śląskiego – UŚ TV.
Program wydarzenia obejmuje szereg wykładów naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz zaproszonych gości z kraju i zagranicy dotyczących najnowszych badań naukowych z fizyki i nauk pokrewnych realizowanych w Instytucie Fizyki UŚ, w Polsce i na świecie. W programie przewidziano również dyskusję panelową podsumowującą rok 2020 i bieżące badania naukowe z zakresu szeroko rozumianej fizyki.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, oraz Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Prof. dr hab. Danuta Stróż.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
Dyrekcja Instytutu Fizyki
Dr hab. Sebastian Pawlus, Prof. UŚ – Dyrektor Instytutu Fizyki
Dr hab. Elżbieta Stephan, Prof. UŚ – Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki
Komitet organizacyjny
Prof. dr hab. Janusz Gluza
Dr hab. Seweryn Kowalski, Prof. UŚ
Dr Katarzyna Balin
Patronat medialny