Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
GJ

prof. Abraham (Avi) Loeb
Harvard University
Źródło fot. https://futureoflife.org/

Istoty Pozaziemskie: Następna rewolucja kopernikańska. Jeśli odważymy się spojrzeć przez nowe teleskopy, może ich znajdziemy.

Abraham (Avi) Loeb jest profesorem nauk ścisłych na Uniwersytecie Harvarda i autorem bestsellerów (na listach New York Timesa, Wall Street Journal, Publishers Weekly, Die Zeit, Der Spiegel, L’Express i innych). Otrzymał tytuł doktora fizyki na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w Izraelu w wieku 24 lat (1980-1986), kierował pierwszym międzynarodowym projektem wspieranym przez Inicjatywę Obrony Strategicznej (1983-1988), a następnie był wieloletnim członkiem Instytutu Badań Zaawansowanych w Princeton (1988-1993). Loeb jest autorem 8 książek, w tym ostatnio Pozaziemskie (Houghton Mifflin Harcourt, 2021), oraz około 800 artykułów (z h-indeksem 117) na różne tematy, w tym na temat czarnych dziur, pierwszych gwiazd, poszukiwania życia pozaziemskiego i przyszłości Wszechświata. Loeb jest dyrektorem Institute for Theory and Computation (2007-obecnie) w ramach Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics , a także szefem Projektu Galileo (2021-obecnie). Był najdłużej urzędującym przewodniczącym Wydziału Astronomii Harvardu (2011-2020) i dyrektorem założycielem Inicjatywy Black Hole na Uniwersytecie Harvarda(2016-2021). Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, oraz Międzynarodowej Akademii Astronautyki. Loeb jest byłym członkiem Prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii (PCAST) przy Białym Domu, byłym przewodniczącym Rady Fizyki i Astronomii Narodowej Akademii Nauk (2018-2021) oraz obecnym członkiem Rady Doradczej „Einstein: Visualize the Impossible” Uniwersytetu Hebrajskiego. Przewodniczy również Komitetowi Doradczemu Inicjatywy Breakthrough Starshot (2016-obecnie) i pełni funkcję dyrektora ds. teorii nauki dla wszystkich inicjatyw Fundacji Breakthrough Prize. W 2012 roku magazyn TIME wybrał Loeba jako jednego z 25 najbardziej wpływowych ludzi w kosmosie, a w 2020 roku Loeb został wybrany do grona 14 najbardziej inspirujących Izraelczyków ostatniej dekady. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z komentarzami Loeba na temat innowacji i różnorodności.

Strona internetowa Prof. Loeba: https://www.cfa.harvard.edu/~loeb/

Janusz-Gluza-300x224

prof. Janusz Gluza

Prof. Janusz Gluza zajmuje się fizyką neutrin, modelami niestandardowymi oddziaływań elementarnych, fizyką niskich i wysokich energii, precyzyjnymi obliczeniami perturbacyjnymi w ramach Modelu Standardowego. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji Alexandra von Humboldta. Pracował w ośrodku DESY (Niemcy), współpracuje z naukowcami z wiodących ośrodków naukowych na świecie. Od kilku lat zaangażowany we współpracę z ośrodkiem CERN w Genewie i kolaboracją FCC. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych sieciach naukowych, kierownik grantów NCN. Wyróżniony w konkursie „Lider umiędzynarodowienia UŚ” za koordynację prestiżowych, naukowych projektów międzynarodowych realizowanych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ. Przewodniczący oddziału katowickiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego w latach 2015-2020. Aktualnie pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Fizyki Oddziaływań Fundamentalnych Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Członek stowarzyszony personelu w CERN-ie (COAS), reprezentuje Polskę w panelu europejskiego komitetu przyszłych akceleratorów (European Committee for Future Accelerators).

Link do oficjalnej strony Profesora Gluzy: http://prac.us.edu.pl/~gluza/

return to top