Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
_tomasz_kipka

dr hab. Tomasz Kipka, prof. UŚ

plakat tytułowy w
Plakat tytułowy wystawy dedykowanej pamięci profesora Andrzeja Norasa | Wystawa pt. "Problem granic w filozofii i nauce"

Wystawa plakatów

Od autora

4 grudnia minął rok od śmierci Profesora Andrzeja Norasa. To za Jego sprawą i sprawą Profesora Krystiana Roledera przez 11 lat w Uniwersytecie Śląskim odbywały się interdyscyplinarne seminaria „Problem granic w filozofii i nauce”. Na 22 edycje seminarium organizowanego przez Instytuty Filozofii i Fizyki złożyło się 116 wykładów znanych i wybitnych naukowców i artystów, przedstawicieli wielu dyscyplin z całej Polski. Miałem zaszczyt projektować plakaty dla tego wydarzenia – od 9 grudnia będzie można oglądać je w chorzowskim Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Wystawę dedykuję pamięci Andrzeja Norasa. Serdecznie zapraszam. Dziękuję dyrektorowi Instytutu Fizyki Profesorowi Sebastianowi Pawlusowi za zaproszenie.  

Biogram

dr hab. Tomasz Kipka, prof. UŚ (1976) zajmuje się komunikacją i identyfikacją wizualną. Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Pełnomocnik Rektora ds. Identyfikacji Wizualnej. Pracownik naukowo-dydaktyczny, jako nauczyciel akademicki związany z Instytutem Sztuk Plastycznych cieszyńskiego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Z zamiłowaniem traktuje plakat i grafikę edytorską. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i zagranicą (m.in. w: Boliwii, Chinach, Czechach, Ekwadorze, Finlandii, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Iranie, Japonii, Korei Południowej, Litwie, Holandii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Tajwanie, USA, Ukrainie, na Węgrzech). Uhonorowany nagrodą Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, laureat podwójnego Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego na Słowacji, laureat Best Artwork Award (KSBDA, Korea Południowa), laureat konkursu „Śląska Rzecz”, The Fadjr International Festival of Visual Arts w Teheranie, wyróżnień Taipei International Design Award (Tajwan), Biennale Plakatu Polskiego, Międzynarodowego Quadriennale Plakatu w Bardejovie na Słowacji, Nagrody Senatora RP oraz nagród i wyróżnień za znaki graficzne, identyfikację wizualną, plakaty i projektowanie książki. Juror w konkursach krajowych i zagranicznych, recenzent prac artystycznych i naukowych. Od 2006 roku w ramach badań realizuje projekt cyklicznej wystawy plakatu ekologicznego „Ekoplakat” oraz od 2009 roku

return to top