Instytut Literaturoznawstwa

Tagi: Archeologiczne piątki, online, wykład

data wydarzenia: 17 grudnia 2021

godzina: 13.45

grupa odbiorców: zwłaszcza studenci filologii klasycznej i mediteranistyki

kategoria tematyczna: wykład

o wykładzie 4: Celem czwartego wykładu cyklu jest omówienie i prezentacja zabytków Galerii Faras Muzeum Narodowego w Warszawie (https://www.mnw.art.pl/o-muzeum/galer/galeria-faras/). Prezentacja będzie miała charakter wirtualnego spaceru po Galerii z komentarzem Prelegentki.

Prelegent: dr Paulina Komar (Instytut Archeologii UKSW) – archeolog, historyk starożytności; koordynator ds. promocji i adiunkt w Instytucie Archeologii na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doktorat pt. „Consumption of Greek wines in Roman Italy” napisała w ramach międzynarodowego projektu “The Eastern Mediterranean from the 4th century BC until Late Antiquity”, finansowanego z FNP. Staż podoktorski realizowała w IA UJ w ramach grantu NCN pt. „Wina greckie w Italii: konsumpcja, dystrybucja oraz aspekty społeczne i ekonomiczne”. Autorka książki „Eastern wines on western tables: consumption, trade and economy in ancient Italy” (2021, wyd. BRILL). Otrzymała nagrodę Fulbright Senior Award 2020-21, a także stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka 21. edycji Nagród Naukowych tygodnika „Polityka”. Interesuje się konsumpcją wina, handlem i ekonomią w świecie starożytnym i bizantyjskim oraz amforami transportowymi produkowanymi w basenie M. Śródziemnego i M. Czarnego. Obecnie realizuje grant NCN pt. „Gospodarka rynkowa czy orientalny bazar? Charakter rzymskiej ekonomii na podstawie dystrybucji amfor w Italii”. Uczestniczyła w wykopaliskach w Peru, Sudanie, Czarnogórze, Gruzji, we Włoszech i na Cyprze. Współpracuje z Paphos Agora Project na Cyprze oraz Polsko–Gruzińską Ekspedycją Gonio–Apsaros w Gruzji.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z organizatorem wykładów:

dr Agata Sowińska (agata.sowinska@us.edu.pl)

zdjęcie antycznych artefaktów promujące wykład z cyklu archeologicze piątki