Instytut Literaturoznawstwa

Zaproszenie do uczestnictwa w Ogólnopolskim Kongresie Groznawstwa (Katowice, 7-8 listopada 2024 r.)

06.02.2024 - 15:00 aktualizacja 06.02.2024 - 15:10
Redakcja: annaszumiec
Tagi: groznawstwo, kongres, zaproszenie

Zaproszenie do uczestnictwa w Ogólnopolskim Kongresie Groznawstwa

Centrum Badań Groznawczych zaprasza do zgłaszania udziału w Ogólnopolskim Kongresie Groznawczym, który organizujemy w ramach inicjatywy Katowice, Miasto Nauki 2024 w dniach 7-8 listopada 2024 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ogólnopolski Kongres Groznawstwa CFP (zaproszenie w formacie PDF)

Idea Ogólnopolskiego Kongresu Groznawstwa (OKG) powstała na wzór podobnych międzyobszarowych inicjatyw, których celem jest skupianie środowiska badawczego, networking osób działających w obszarze studiów nad grami, wymiana wiedzy i uczestnictwo w debacie o przyszłości tego interdyscyplinarnego pola badawczego.

Kongres pragniemy poświęcić zagadnieniu “przyszłości groznawstwa” w Polsce. Mając pełną świadomość, że owa przyszłość rodzi się dzisiaj w złożonym i posiadającym różne tradycje środowisku osób badających gry i zabawę, pragniemy poruszyć kwestie związane z instytucjonalnymi, ewaluacyjnymi oraz dydaktycznymi wyzwaniami stojącymi przed osobami pracującymi z tematyką groznawczą i grotwórczą.

Gorąco zapraszamy Państwa do zgłaszania form kolaboracyjnych, popularyzatorskich, warsztatowych, seminaryjnych i związanych z Waszymi doświadczeniami dotyczącymi prowadzenia dydaktyki groznawczej i grotwórczej w ramach kierunków, specjalności, uprawiania nauki, uczestnictwa w sieciach badawczych i centrach naukowych.

Proponujemy zgłoszenia uczestnictwa w ramach trzech głównych ścieżek dyskusyjnych badawczej, dydaktycznej oraz poświęconej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zakończonych rozmową plenarną. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie krótkich (do 300 słów) abstraktów wypowiedzi na poniższe tematy:

● Dydaktyka (np. metody dydaktyczne, doświadczenia dydaktyczne, kanony growe, przedmioty groznawcze i grotwórcze, tworzenie kierunków i siatek zajęć, podręczniki i pomoce dydaktyczne);
● Badania naukowe (np. prezentacje zespołów, ośrodków, centrów i stowarzyszeń badawczych, obszary prowadzonych badań, doświadczenia networkingowe i współpraca międzynarodowa, kluczowe kanały upowszechniania badań i komunikacji groznawczej);
● Wpływ społeczny (np. współpraca biznesowa, badania zlecone, wdrożenia, patenty, popularyzacja oraz transfer wiedzy i technologii).

Zapraszamy również do zgłaszania własnych wieloautorskich propozycji aktywności w następujących formatach:
● Panele dyskusyjne na tematy wychodzące poza ww. ścieżki (do 90 minut)
● Warsztaty do 90 minut (np. dla osób doktoranckich, grantowe, publikacyjne,
networkingowe, naukowe, tematyczne);
● Postery, wystawy i inne formy materialnej prezentacji wyników badań / dydaktyki / działalności artystycznej / współpracy z otoczeniem;
● Debaty (np. czy groznawstwo powinno stanowić osobną dyscyplinę, w jakim języku należy publikować w groznawstwie etc.).

Kongres odbędzie się w murach Uniwersytetu Śląskiego w dniach 7-8 Listopada 2024.

Opłata konferencyjna, mająca na celu pokrycie kosztów wyżywienia (lunch, przerwy kawowe) oraz obsługę wydarzenia wynosi 300 złotych od każdej osoby uczestniczącej w kongresie.

Osoby studenckie i doktoranckie zajmujące się grami zwolnione są z opłat konferencyjnych i będą mogły uczestniczyć we wszystkich aktywnościach konferencyjnych bez opłat po uprzedniej rejestracji na wydarzenie.

Osoby zainteresowane wydarzeniem w charakterze wolnych słuchaczy spoza kręgu akademickiego będą mogły bezpłatnie uczestniczyć w obradach plenarnych bez konieczności rejestracji.

Zgłoszenia w formie krótkich abstraktów do 300 słów prosimy zamieszczać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod adresem:

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 maja 2024. O przyjęciu decyduje komitet programowy Kongresu.

Zależy nam na różnorodności, reprezentacji całego środowiska na wszystkich poziomach. Zapraszamy osoby wszystkich płci, dyscyplin i ośrodków, od osób studenckich, po osoby zatrudnione na stanowiskach profesorskich. Prosimy również o możliwie największą inkluzywność w zgłoszeniach wieloautorskich.

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: magdalena.bednorz@us.edu.pl

Komitet organizacyjny:

Dr Magdalena Bednorz, UŚ