Instytut Literaturoznawstwa

„Pochwała lekkości? Leśmian – Przyboś – Karpowicz” – monografia dr Magdaleny Kokoszki

28.02.2022 - 07:56 aktualizacja 28.02.2022 - 07:56
Redakcja: annaszumiec
Tagi: Karpowicz, Leśmian, monografia, Przyboś

pochwała lekkości magdalena kokoszka
źródło grafiki: wydawnictwo.us.edu.pl

Miło nam poinformować, że ukazała się nowa monografia dr Magdaleny Kokoszki zatytułowana Pochwała lekkości? Leśmian – Przyboś – Karpowicz.

Książka zawiera szkice poświęcone pisarzom, którym nieobca jest ambiwalencja lekkości i ciężaru. Twórcy ci chwytają za pióro, by szukać remedium na bezwład świata. Przede wszystkim zaś wymknąć się inercji, która udziela się słowu; uczynić je lekkim – to znaczy: nie pozbawionym wagi, lecz takim, które pozostaje w swobodnym ruchu. Próby przezwyciężania tego, co ciąży i stawia opór, podejmowane (z różnym skutkiem) przez bohaterów tej książki – Bolesława Leśmiana, Juliana Przybosia i Tymoteusza Karpowicza – są wyrazem otwartości na to, co wielorakie i zmienne, swoistą apologią wyzwalającego od napięć ruchu, który pozwala wciąż na nowo podrywać się do życia.

Magdalena Kokoszka: Pochwała lekkości? Leśmian – Przyboś – Karpowicz. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2021. ISBN: 978-83-226-4144-6, ss. 224.