Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

asa
asa
Instytut Matematyki

dr hab. Przemysław Koprowski

Przemysław Koprowski
Stanowisko:

Grupa:

Specjalność:

Pokój:

Telefon:

e-mail:

Logo ORCID

Profesor Uczelni

Pracownicy badawczo-dydaktyczni

Algebra i Teoria Liczb

559

(32) 359 1766

przemysław.koprowski@us.edu.pl

0000-0003-0952-5738

 

Pełnione funkcje Pełnione funkcje

Zastępca Dyrektora Instytutu Matematyki

Członek Rady Naukowej Instytutu Matematyki

CV CV

Doktor habilitowany nauk matematycznych 2013: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Doktor nauk matematycznych 2001: rozprawa doktorska p.t. Równoważność Witta ciał funkcji algebraicznych napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Szymiczka;

Studia podyplomowe w zakresie prawa samorządowego w Instytucie Nauk Prawnych PAN: 1999-2000;

Magister matematyki 1997: praca magisterska p.t. Liczba Pitagorasa ciał i pierścieni napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Szymiczka;

Zastępca Dyrektora Instytutu Matematyki: od 2019 do nadal

Kierownik Zakładu Algebry i Teorii Liczb: od 2014 do 2019

Kierownik Studiów Doktoranckich w zakresie matematyki: od 2017 do 2018

Przynależność do stowarzyszeń naukowych: AMS, ACM Sigsam, GUST;

Znajomość języków obcych: Cambridge Certificate of Proficiency in English (2001), Cambridge Certificate in Advanced English (2000);

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Rektora UŚ II stopnia za działalność naukowo-badawczą (2014, 2008, 2003, 2001), Nagroda Dyrektora IM US za osiągnięcia dydaktyczne (2006);

Zainteresowania naukowe: algebraiczna teoria form kwadratowych, rzeczywista geometria algebraiczna, obliczeniowa geometria algebraiczna, obliczeniowa algebra przemienna.

Liczba wypromowanych: magistrów 14, licencjatów 2, inżynierów 28

 

Plan zajęć Plan zajęć

Poniedziałek

8:00 – 9:30 nazwa (wykład / konwersatorium) sala

Wtorek

8:00 – 9:30 nazwa (wykład / konwersatorium) sala

Środa

8:00 – 9:30 nazwa (wykład / konwersatorium) sala

Czwartek

8:00 – 9:30 nazwa (wykład / konwersatorium) sala

Piątek

8:00 – 9:30 nazwa (wykład / konwersatorium) sala

 

Publikacje Publikacje

Monografie i podręczniki akademickie:

  1. LCM: Lectures on Computational Mathematics, w przygotowaniu
  2. Glimpses of geometry and graphics, w przygotowaniu (wstrzymane)
  3. Witt morphisms, Prace Naukowe 2966, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2012
  4. 0x80 zadań z C i C++, Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, 2009

Artykuły naukowe:

  1. CQF Magma package, w recenzji
  2. Computing singular elements modulo squares, w recenzji
  3. Graph of even points on an arithmetic curve, wspólnie z A. Czogałą, w recenzji
  4. Incidence relation for primes of a global function field, wspólnie z A. Czogałą, przyjęty do druku w Banach Center Publications
  5. Wild sets in global function fields, wspólnie z A. Czogałą oraz B. Rothkegel, Math. Slovaca. – 2020, no. 2, s. 259-272, DOI: 10.1515/ms-2017-0349
  6. Intrinsic factorization of ideals in Dedekind domains, wspólnie z M. K. Darkey-Mensah, Fundamenta Informaticae, Vol. 170, nr 4 (2019), s. 325-338, DOI: 10.3233/FI-2019-1865
    Extended abstract in ISSAC 2019: ACM Commun. Comput. Algebra. (2019), iss. 3, s. 107-109, DOI: 10.1145/3377006.3377012
  7. Wild and even points in global function fields, wspólnie z A. Czogałą oraz B. Rothkegel, Colloq. Math. vol. 154 no. 2 (2018), pp. 275-294, DOI: 10.4064/cm6979-1-2018
  8. Yet another proof of the quadratic reciprocity law, wspólnie z A. Czogałą, Acta Arithmetica vol. 185 no. 3 (2018), pp. 297-300, DOI: 10.4064/aa180321-10-7
  9. Computing with quadratic forms over number fields, wspólnie z A. Czogałą, J. Symbolic Comp., Volume 89 (2018), pp 129-145, DOI: 10.1016/j.jsc.2017.11.009
  10. Corrigendum to “Faster Algorithms for Computing Hong’s Bound on Absolute Positiveness [J. Symbolic Comput. 45(2010) 677-683]”, wspólnie z K. Mehlhorn and S. Ray, J. Symbolic Comp., Volume 87 (2018), pp. 238-241, DOI: 10.1016/j.jsc.2017.05.008
  11. Roots multiplicity without companion matrices, Fundamenta Informaticae 153 (2017), pp. 265-270, DOI: 10.3233/FI-2017-1540
  12. Places, cuts and orderings of function fields, wspólnie z K. Kuhlmann, Journal of Algebra, (2016), Vol. 468, pp. 253-274, DOI: 10.1016/j.jalgebra.2016.08.027
  13. Algorithms for quadratic forms over real function fields, wspólnie z K. Jałowieckim, Banach Center Publications 108(2016), 133-141, DOI: 10.4064/bc108-0-10
  14. Graded Hilbert-symbol equivalence of number fields, Discussiones Mathematicae – General Algebra and Applications, (2015), Vol. 35, no 1, pp. 105–113, DOI: 10.7151/dmgaa.1229
  15. Relative determinant of a bilinear module, Discussiones Mathematicae – General Algebra and Applications, (2014), Vol. 34, no 2, pp. 203-212, DOI: 10.7151/dmgaa.1221
  16. Witt equivalence of rings of regular functions, Annales Mathematicae Silesianae, (2008) 22, pp. 45-57
  17. Splitting natural injection of Witt rings of geometric rings, Int. J. Pure Appl. Math., (2008) Vol. 45, No. 1, pp. 5-11
  18. Algorithms for quadratic forms, J. Symb. Comp., (2008) No. 43 pp. 140–152, MR2357080, DOI: 10.1016/j.jsc.2007.10.004
  19. Algebraic Approach to Geometric Characterization of Parametric Cubics, J. for Geometry and Graphics, (2007) Vol. 11, No. 2, pp. 173-178
  20. Graded quaternion symbol equivalence of function fields, Czechoslovak Math. J., (2007) Vol. 57, No. 4, pp. 1311-1319
  21. On existence of tame Harrison map, Math. Slovaca, (2007) Vol. 57, No. 5, pp. 407–414, DOI: 10.2478/s12175-007-0036-1
  22. On splitting the Knebusch-Milnor exact sequence, J. Algebra, (2006) No. 301, pp. 616-626
  23. Polynomials with prescribed cycle lengths, Acta Sci. Math. (Szeged), (2006) Vol. 72, No. 1-2, pp. 51-58
  24. Matching local Witt invariants, Acta Mathematica Universitatis Ostraviensis, (2005) No. 13, pp. 29-34
  25. Integral equivalence of real algebraic function fields, Tatra Mt. Math. Publ., (2005) No. 32, pp. 53-61
  26. Local-global principle for Witt equivalence of function fields over global fields, Colloq. Math., (2002) No. 91, pp. 293-302
  27. Witt equivalence of algebraic function fields over real closed fields, Math. Z., (2002) No. 242, pp. 323-345
  28. Sums of squares of pure quaternions, Math. Proc. Irish Royal Acad., (1998) Vol. 98A, pp. 63-65
return to top